Görünmez diş telleri

Lingual ortodonti teknoloji modern ortodontik tedavi yöntemlerinden biridir. Burada parantezler dişlerin içine yapıştırılır (lingual). Bu şekilde, estetik açıdan yüksek bir seviyede sabit terapi mümkündür. Bu parantezlerin tüm bileşenleri, hasta için karmaşık, bilgisayar destekli süreçlerde ayrı ayrı üretilir. Verimlilik açısından, lingual parantezler dişlerin dışına tutturulan braketlerden farklı değildir.

Zorlu yetişkin hastalar genellikle dişlerinin dışına bağlı ve konuştuklarında görülebilen diş tellerini kabul etmezler. Lingual ortodonti, tedavi sırasında iyi görünme arzusunu yerine getirir. Lingual parantez aslında gerçekten görünmez tek tedavi yöntemidir, çünkü çıkarılabilir hizalayıcılar tamamen görünmez değildir.

Tedavi nasıl çalışır?

Ortodontik kemer telini tutan braketler dişlerin iç yüzeyine yapıştırılır. Tedavi kemerini taşırlar ve dişlere kalıcı, hafif bir baskı uygularlar. Bu, dişleri kademeli olarak doğru konuma iter.

Lingual teknolojinin avantajları nelerdir?

Lingual teknik özellikle göze batmayan ve estetik bir çözümdür. Diş telleri genellikle dışarıdan görülmez – ağız açıkken hariç.

Parantezler dişlerin içine yapıştırıldığından dişlerin görülmesi daha kolaydır. Bu şekilde, tedavi ilerlemesi hemen görülebilir.

Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Lingual ortodonti’ ye alışmak diğer yöntemlerden biraz daha zordur, çünkü iç parantezler genellikle ilk başta dili rahatsız eder. Sonuç olarak, bazı hastalar başlangıçta lisp. Bu genellikle birkaç gün sonra kaybolur.

İç diş telleri diş bakımını diğer yöntemlerden biraz daha zor hale getirir.

Isırık, derin ısırıkları olan hastalarda daha uzun süre rahatsız edilebilir.

Dişlerin iç yüzeylerine tam olarak oturması için, braketler neredeyse bir 3D model kullanan bir izlenime dayanarak planlanır ve dişleriniz için ayrı ayrı yapılır. Belli bir alıştırma döneminden sonra, diş telleri genellikle konuşma veya yemeğe müdahale etmez.

Geleneksel sabit diş telleri dişlerin dış tarafına yerleştirilir. Bununla birlikte, birçok hasta görünümlerinin bu sınırlamasını kabul etmek istemez.

Çözüm, lingual tekniktir, dişlerin iç kısmındaki sabit diş telleri. Bu şekilde, dişlerin görünür dış yüzeyleri serbest kalır ve tüm diş düzeltmesi neredeyse görünmezdir! Lingual teknik, özellikle profesyonel yaşamdaki yetişkinler için değil, aynı zamanda birçok genç için çok ilginç bir seçenektir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir