Hollywood Gülüşü

Gülüş tasarımı, hastanın diş ve diş etlerindeki renk şekil ve pozisyon bozukluklarının düzeltilmesi ile ilgili yapılan estetik işlemlerdir.

Son yıllarda Hollywood film yıldızları gülüşleri ile dikkat çekmeye başlamıştır. Hastaların da bu gülüşü referans alarak gülüş estetiği ile ilgili taleplerde bulunmaları sonucu “Hollywood gülüşü” terimi ortaya çıkmıştır. Hollywood gülüşü için diş eti, dudaklar, dudak genişliği ve dişleri ilgilendiren dört ana kural vardır. Diş eti ile ilgili olarak üst diş etinin 2 mm kadar görünmesi gerekir. Dudak genişliği yüz genişliğinin en az yarısı kadar olmalıdır. Dudaklar simetrik olmalıdır. Dişler ile ilgili olarak; üst ön dişler düzgün ve herhangi bir görünen dolgu içermemelidir. Üst ön kesici dişler diğerlerine göre daha belirgin ve önde olmalıdır. Alt kesici dişler de gülüş esnasında görünmelidir. Üstte diş arkı geniş ve üst 1. büyük azıya kadar görünmelidir.

Holywood gülüşü uygulamalarında dişler ile ilgili olarak yapılacak ilk işlem, tüm gülüş tasarımı uygulamalarında olduğu gibi ortodontik tedavidir. Ancak hastalar uzun süren bu tedaviyi ortodontik aygıtların görüntülerinden dolayı istememektedir. Günümüzde dişlerin dış taraflarına uygulanan seramik braketler hastaların estetik kaygılarını bir noktaya kadar çözebilmektedir. Bu braketler ve tellerin çevresinde tüketilen yiyecek ve içeceklere bağlı olarak bir süre sonra sararmalar meydana gelmekte, bu durumda hastalarda estetik sıkıntılara sebep olmaktadır.

Estetik ortodontik tedavi olarak hastalara sunulan invisalign, orthero, dijiorto, clear aligner, clearfix gibi şeffaf plak tedavi alternatifleri ise sadece belli vakalarda uygulanabildiklerinden kullanım alanları sınırlı olmaktadır. Bunun yanında bu tedavinin hasta iş birliği gerektirmesi zaten kısıtlı olan etkisini daha da azaltmaktadır. Ayrıca plakların tedavi sırasında hasta açısından tam estetik sağlayamaması ve maliyetin yüksek olması bu tedavinin diğer olumsuz yanları olarak ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde diş beyazlatma, diş etinin şekillendirilmesi, bonding uygulamaları, kompozit laminalar, zirkonyum ve porselen diş kaplamaları yaprak dişler, dudak konturlarının şekillendirilmesi, implant uygulamaları ve ortodontik tedaviler, gülüş estetiğinde kullanılan başlıca tedavi yöntemleridir.

Sadece lingual tekniğin uygulandığı kliniğimizde gülüş estetiği ile Holywood gülüşüne sahip olmak isteyen hastalar, yaptıracakları lingual ortodontik tedavi ile başka hiçbir ilave işleme gerek kalmadan istedikleri sonuca ulaşmakta veya ortodontik tedavi sonucunda hazırlayacakları alt yapı ile daha sonra gülüş tasarımı ile ilgili yapılacak uygulamalarda dişlere minimum zarar gelmesini sağlayacaklardır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir