Lingual Ortodonti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bugün estetik nedenlerle dişlerini düzeltmek isteyen 40 yaş civarında hasta sayısı artmaktadır. Bunun nedeni, yanlış hizalanmış dişlerle yapılan bir gülümseme, günlük sosyal ilişkileri daha az akıcı ve spontan hale getirebilmesidir. Aslında, güzel bir gülümseme bizi daha iyi hissettirir, bizi daha güzel yapar!

Lingual Ortodonti Nedir

Lingual ortodonti, geleneksel teller ve ataşmanlardan (braketler) yapılmış sabit bir terapidir, ancak dişin içine yerleştirilir ve bu nedenle önümüzdekilerin gözleri için tamamen görünmezdir. Uygulamada, yerleştirilen tüm cihazları tamamen kaplayan dişlerin kendisidir. Tamamen görünmez olmasının yanı sıra, lingual otodontiğin klinik durumların% 100’ünü büyük öngörülebilirlik ve başarı ile çözmemize izin verdiğine dikkat edilmelidir.

Tüm bu avantajlarla karşı karşıya kalan hastalarımız sık sık bize şunu soruyor: “Lingual ortodonti geleneksel cihazla elde edilen sonuçları elde etmenize izin veriyorsa, neden bu kadar fazla çalışma bu tedaviyi sunmuyor?”
Cevap basit ve gerçek şu ki, lingual ortodonti çok rafine ve gerçekleştirilmesi zor bir tekniktir, bu nedenle diş hekimi açısından çok fazla uzmanlık gerektirir.

Tam olarak nasıl çalışır?

İlk ziyarette, iki diş kemerinin hassas izlenimleri (üstte ve altta) alınır, intraoral fotoğraflar, yüz fotoğrafları çekilir ve son olarak iki radyografi (ortopantomografi ve latero-lateral teleradyografi) çekilir. Bazı durumlarda, BT gibi daha ayrıntılı bir radyografik inceleme gereklidir. Bu şekilde vaka çalışmasını yapabilmek için eldeki tüm verilere sahip olursunuz.
Bir sonraki randevuda, lingual aparatı üst kemere monte edilir, bir ay sonra lingual aparatı alt kemere monte edilir ve ayda bir kez, tedavinin uygun şekilde ilerlediğini doğrulamak için kontrol ziyareti yapılır.

Lingual ortodonti ile tedavi, duruma göre değişken bir süreye sahiptir, en karmaşık vakalarda en az 3-4 aydan en fazla iki yıla kadar.
Bu tedavinin maliyetleri, hem cihazlar daha pahalı olduğu hem de aylık kontroller için randevular, doktorun yaptığı araştırmalar nedeniyle daha uzun olduğu için geleneksel bir tedavinin maliyetlerinden daha yüksektir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir