Lingual Ortodonti İstanbul

yetişkinlerde ortodonti

Isırığın düzeltilmesi kusurun kendisinden daha fazla psikolojik rahatsızlığa neden olursa, çoğu insan tedaviyi reddeder. Bu, parantez sistemlerinde görünmez lingual ortodonti parantezleri görünmeden önceki durumdu, fiyatı sıradan vestibüler olanlardan belirgin şekilde daha yüksek, ancak hastalar arasındaki talep de daha yüksek. Lingual diş telleri içerden dişlerin içine yerleştirilir, bu nedenle diğerleri için tamamen görünmezdir. Yardımlarıyla, ortodontik tedavi kesin olarak gerçekleştirilemez, bir kişinin dişlerindeki tıbbi tasarımdan utanması ve iletişimde kendisini sınırlandırması gerekmeyecektir.

Lingual Diş Telleri  Nedir Ve Ne Zaman Kullanılabilir?

Tedavi sonucuna ek olarak, oklüzyon düzeltmesi sırasında bir gülümsemenin estetiği son derece önemli olan hastalar için, dilli diş telleri ideal bir seçenektir. Bu tür bir sistem, esas olarak, ek yönteminde diğerlerinden farklıdır. Buradan isimleri geliyor – Latince’den “lingua” “dil” olarak çevriliyor. Tekniğin özü, doğrudan dişliliğin içine bir lingual braket sistemi kurmaktır. Yani, tasarım diline temas ediyor. Böylelikle, önemli bir estetik ve psikolojik faktör olan başkaları için sistemin tam görünmezliği sağlanır. Bu belirgin avantajlara ek olarak, bu teknik diğer modern diş tellerinin etkisiz olduğu durumlarda (“derin” bir ısırığın düzeltilmesi) etkilidir.

Lingual sistemlerin cihazı ve çalışma prensibi vestibüler ile aynıdır.
Bu, “hafıza etkisi” yüksek, özel bir alaşımdan yapılmış metal bir yay. Başlangıçta, gerekli şekli verir ve ayrı ayrı yapılmış kilitlere (destekler) sabitlerler. Bunlar da doğrudan dişlere tutturulur. Ark, dişleri kademeli olarak istenen pozisyona kaydırarak orijinal şeklini almaya çalışacaktır. Hastanın lingual ortodonti sistemin düzeltme periyodunun normal vestibülere göre ortalama 4-6 ay daha uzun olacağını hatırlaması gerekir.

Lingual ortodonti diş telleri ile tedavi, hastanın TME disfonksiyonu, şiddetli periodontal hastalık olduğu durumlarda kontrendikedir. Anatomik özelliklerinden dolayı dental kronların kilitlerin güvenilir şekilde sabitlenmesi için yeterince yüksek olmadığı durumlarda bile sistemi kurmak mümkün değildir.

Lingual diş tellerinin kurulumu nasıldır?

Dilsel bir braket sistemi birkaç aşamada kurulur:

  • Tanı aşaması. Kusurun tipini ve ciddiyetini belirlemek, optimal tedavi planını hazırlamak için tanı prosedürleri: X-ışını diyagnostikleri, ortopantomogram, bilgisayarlı tomografi.
  • Hazırlık aşaması. Ağız boşluğunun rekonstrüksiyonu: diş etleri ve dişlerin tedavisi, hijyenik temizlik, ayrı bir sistemin üretimi için çenelerden kalıpların çıkarılması.
  • Kurulum aşaması. Diş hekimi, diş yüzeylerine dişleri kuvvetlendiren ve yapının sabitlenmesini iyileştiren özel bir bileşimle işlem yapar. Sonra diş tellerini her dişe ayrı ayrı sabitler ve ortodontik bir kemer ile birleştirir. Tüm prosedür yaklaşık 2 saat sürer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir