Lingual Ortodonti Tedavisinin Faydaları

Lingual ortodonti birçok hastanın diş sorunlarını çözecek bir tedavi sistemidir. Çünkü ağız içerisin de dişlerin iç veya dil kısmına yerleştirilmesine izin veren bir tekniktir . Bu, hiç kimsenin cihazın varlığını fark etmemesini sağlar.  Lingual ortodonti tedavisi özellikleri nedeniyle günümüz de çok fazla tercih edilmeye başlanan ve ünlenen bir tedavi sistemidir.

Sezgisel olarak, bu teknik  estetik nedenlerden dolayı,  dişlerin dış kısmına yerleştirilmiş sabit bir cihazdan  kaynaklanan ve dolayısıyla dudakların minimum hareketi ile görülebilen rahatsızlığı önemli ölçüde azaltmak için geliştirilmiştir  . Günümüzde bireyler estetik alanlara çok fazla önem verilmeye başlanmıştır.  Geldiğimiz çağa göre artık insanlar kendi bakımlarına ve kendilerine daha fazla dikkat etmeye başlamışlarıdır ve normal ortodonti tedavisi dışarıdan kötü bir görüntü verdiğinden dolayı insanlar normal ortodonti tedavilerini gerçekleştirmek istememektedirler.

Lingual ortodonti tedavi aslında temeline baktığımızda 1970’li yıllara kadar eski bir zamana dayanmaktadır. Bu tedavi sistemi gün geçtikçe daha iyi noktalara gelmiş ve günümüz de daha iyi bir noktaya gelmiştir. Lingual ortodonti tedavisi bu süreç içerisin de  arkadan takılan diş teli olarak günümüze geldiği için daha fazla tercih edilen bir tedavi sistemidir.

Lingual ortodonti şüphesiz avantajları vardır:

  • Cihaz başkaları tarafından görülemez .
  • Ciltler daha kararlıdır, çünkü dişlere göre özel yapım dişlerdir.
  • Dişlerdeki plakalar, mümkün olan en az rahatsızlığı yaratmak için minyatürleştirilir .
  • Bu tür bir cihaz dişlerde daha az sonuç doğurur , çünkü emaye lingual kısımda daha dirençlidir ve ataklar daha kesindir.

Lingual ortodonti, metal tellerle birbirine bağlanmış, tam olarak dişlerin iç yüzeyine yerleştirilmiş olan ek parçalardan oluşur. Telin bağlantılardaki gerilimi, dişlerin tam olarak hareket etmesine, hatta köklerin bile doğru yerleştirilmesine izin verir. Bu sayede tüm maloksiyonları düzeltmek mümkündür.

Herkes lingual ortodonti tedavisini seçebilir mi?

Kesinlikle. lingual ortodonti cihaz herkes için uygundur: gençler, yetişkinler ve yaşlılar. Gerekli şart, aktif periodontal hastalığın, ortodontik tedavi için her zaman olduğu gibi bu tedavi  de gerekli şartlar içerisinde insanlar lingual ortodonti tedavisi alabilirler.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir