LİNGUAL ORTODONTİ

lingual ortodonti

Lingual ortodonti, dille doğrudan temas eden dişlerin bir kısmı için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Aslında, bu diş tedavisinin amacı, dişlerinizi gizli bir şekilde hizalamaktır. Bu ortodontik tedavi sürecinde, dilli bağlantı elemanlar kullanılır. Dişlerin iç tarafına yerleştirilirler. 

Bir kez yerleştirildiğinde, bu bağlantı elemanları dişlerin arkasına çok iyi gizlenir ve bu nedenle görünmez. Çoğu zaman, bu tedavi yetişkinler için bir çözümdür, ancak bu tam olarak doğru değildir. Yetişkinler arasında yaygın olmasına rağmen, bunu gençler için kullanmak da mümkündür.

                Lingual ortodonti sırasında kullanılan bağlantı elemanları büyük titizlikle tasarlanmaktadır. Tutturucular kolayca yerleştirilir ve hastaya zarar vermez ya da rahatsız olmazlar, diş hekimi hastanın dişlerinin yapısını doğru bir şekilde belirleyebilmesi için önceden bazı adımlar atar. Bağlantıları yapmak için, 3D yazılım kullanılmaktadır. İkinci olarak, dişlerin ve diş etinin yapısını tam olarak belirlemektedir. Çenenin büyüklüğü ve çenenin dişlerinin yerleştirilmesinin karmaşıklığı da dikkate alınır. Tüm bu verileri bir araya getirerek bağlantı elemanlarını mükemmel ve kullanıma hazır hale getirilebilmektedir.

                Lingual ortodonti diş anormalliklerini düzeltmek için kullanılmaktadır. Bu, duruma örnek verecek olursak eğer  dişlerin üst üste binmesi, yanlış hizalanmaları veya dişler arasındaki boşlukların tedavi edilmesi açısından kullanılan tedavi durumudur.

Lingualortodontide kullanılan halkalar, bilinen geleneksel diş teli halkalara benzemektedir. Bu halkalar güçlülüğü ve etkinliği ile bilinir. 

Tedavide Tam Fayda Almak İçin Ne Yapılması Gerekmektedir?

Bu tedavinin tüm avantajlarından tam olarak yararlanabilmek için hasta yapışkan veya gevrek yiyecekler yemekten kaçınmalıdır. Ayrıca yemeklerden sonra düzenli olarak fırçalaması gerekir. Bunun yanında, dişler ve dişçi aletleri arasında sıkışabilecek yiyecek artıklarının temizlendiğinden tamamen emin olmak için bir fırça kullanılması önerilmektedir.

Kliniğimize gelerek bu tedavi yöntemini gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz. Kliniğimizde bulunan laboratuvar sayesinde diş tedavisi için kullanılan parçaları kendi bünyemizde üretip hızlı sonuçlar almanızı sağlayabiliriz. Alanında uzman kişiler tarafından yapılması gereken bu tedavi yöntemi oldukça önemi büyük olan bir tedavi yöntemidir. Lingual ortodonti asla ve katiyen basite alınabilecek bir tedavi yöntemi değildir. Hemen bizimle iletişime geçerek tedaviye başlayabilirsiniz.

Yorum (1)

  • LİNGUAL TEKNİK NEDİR NASIL YAPILIR? - Lingual Tedavi| 17 Temmuz 2019

    […] diş bozukluklarında önemlidir. Bu sebeplerden dolayı hem yetişkinler için hem gençler için lingual ortodonti geliştirildi. Kliniğimizde alanında uzman hekimlerimiz tarafından yapılan bu tedavi yöntemini […]

  • Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir