Ortodonti

Ortodontik Tedavi

Ortodontik Tedavi

Nasıl göründüğünüz ve bu görüntü hakkında ...
Çocuk Ortodonti

Çocuk Ortodonti

Sürekli dişlerin sürmeye başladığı 6 yaşından, ...
Erişkin Ortodontisi

Erişkin Ortodontisi

Yaygın kanı olarak; ortodontik tedavinin genellikle ...
Ortodontik Braketler

Ortodontik Braketler

Çeşitli sebeplerden dolayı hastalarda oluşmuş olan ...
Ortodontist Seçimi

Ortodontist Seçimi

Dişhekimliğinde uzmanlık gerektiren ortodontik tedaviye başlamayı ...
20 Yaş Dişleri ve Ortodontik Tedavi

20 Yaş Dişleri ve Ortodontik Tedavi

Yapılan değişik çalışmalar ilk insanda sadece ...
Ortodonti Fiyatları

Ortodonti Fiyatları

Ortodonti diş hekimliğinin bilinen en eski ...

Ortodonti kelimesi latincede düzgün diş anlamına gelmektedir. Ortodonti bilim dalı yanlış yerde sürmüş çapraşık eksik ya da aralık dişlerin çene içerisinde düzgün şekilde sıralanmasını ve bu dişlerin alt ve üst çene ilişkileriyle düzgün olarak bir bütünlük içerisinde tedavi edilmesini hedef alır.

Çocuklarda genetik, evrime bağlı diş kavislerinin küçülmesi, çürük dişler, yanlış yutkunma alışkanlıkları ve parmak emme gibi kötü alışkanlıklar, çenelerdeki büyüme gelişim problemleri dişlerde meydana gelen bozuklukların ana sebeplerini oluşturmaktadır.

Şüphesiz çapraşık dişler ve çene eklem bozuklukları eklem ve fonksiyon açısından bireylerde rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Hastaların düzgün dişlere sahip olmaları kendilerine olan özgüvenlerini arttırmaktadır. Bu sebeple özellikle çocukların ilerleyen yıllarda diş ve çene problemleri yaşamaması, ya da var olan problemlerin büyümemesi için mutlaka ortodonti muayenesi ve gerekiyorsa ortodontik tedavi olmaları gerekmektedir.

Günümüzde ortodontik tedavi süresi vakaya göre ortalama 1,5-2 yıl arasında değişmektedir. Ortalama 1 hafta süren bir alışma dönemi vardır, tedavi sırasında yapılan işlemler tamamen acısı ve tedavi süreci ağrısızdır.

 

Günümüzde ortodontik tedavide kullanılan dört farklı braket çeşidi bulunmaktadır

 

Metal Braketler

En sık kullanılan ve en fazla bilinen braket çeşididir. Genellikle yaşı küçük çocuk hastalar tarafından tercih edilmektedir. Estetik olarak görülmekte ve uzun tedavi süresi boyunca sıkıntı yaratabilmektedir

Porselen braketler

Metal bereketleri göre diş rengi diş renginde olduklarından dolayı daha estetikliler ancak yine de dışarıdan bakıldığında dikkat çekmektedirler. Genellikle erişkin hastalar tarafından tercih edilen bir tel çeşididir

Lingual braketler

Dişlerin arka yüzeylerine uygulanan bu aygıtlar tamamen estetik olup kesinlikle görünmezler. Son dönemde erişkin hastalar tarafından en fazla tercih edilen ortodontik tedavi yöntemidir.

 

Şeffaf Plaklar

Ortodontik tedavide özellikle son dönemde sıklıkla kullanılmaya başlanan şeffaf plaklar hasta tarafından kolaylıkla takılıp çıkartılabildiği için tedavi sırasında beslenme konusunda problem oluşturmazlar, oldukça estetiktirler. Dışarıdan bakıldığında anlaşılması zor olduğundan hastalar tarafından tercih edilmektedirler. Ancak her ortodontik bozukluk şeffaf plak ile başarılı bir şekilde tedavi edilemez vaka seçiminde dikkatli olunmalıdır.

 

Hasta Yorumlarımız : 

 

-

drcem@lingualortodonti.com

7/24 Mail Ulaşımı

-
Lingual Ortodonti