Artık sıralaması düzensiz olan çarpık dişleriniz en uygun en ideal duruma getirmek eskisi kadar yıpratıcı ve zor değil. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte birçok tedavi yönteminin ortaya çıkmasıyla gelen şeffaf plan tedavisi düzensiz dişleriniz için alternatif bir çözüm yöntemidir. Dışarıdan bakıldığında gözükmeme özelliği sayesinde şeffaf plak tedavisi günümüzde popüler tedavi yöntemlerinden bir tanesi olarak hayatımıza girmiştir.

 

Dijital teknolojilerin ortodonti alanında en önemli ürünlerinden biri ortodontik tedavilerin şeffaf plaklarla baştan sona planlanabilmesidir. Eskiden klasik laboratuvarlarda çok hassas olmayan analog yöntemlerle şeffaf plaklarla sadece çok ufak diş hareketleri yapılabilirken, şimdi yöntemin hassasiyetinin çok artması ile karmaşık tedaviler bile baştan sona şeffaf plaklarla yapılabilmektedir. Tabii ki bu planlamaların yapıldığı bilgisayar programlarında dişlerin hareketleri planlanırken, bu planlamanın biyolojik olarak uygulanabilir olması, diş hareketinin doğal hızına uyması gerekir. Tecrübeli ortodonti uzmanları yıllardır diğer yöntemlerle diş hareketinin doğasını iyi bildiklerinden şeffaf plak tedavilerinin planlanmasında da avantajlı tedavi planları yapabilirler.

Şeffaf plak tedavilerinin yürütülmesinde ise işin çoğu hastalara düşmektedir. Bunun sonucunda şeffaf plakların yurt dışında yaşayan hastalara verilebilmesi mümkün olmaktadır. Ortodontist dişlerin üzerlerine diş hareketinin sorunsuz olarak gerçekleşmesi için gerekli diş renginde ufak çıkıntılar yapıştırabilir, ya da dişlerin aralarından aşındırmalar yapabilir. Hastalar plaklarını 20-22 saat takıp ağız hijyenlerine dikkat ettiklerinde tel takmaksızın dişlerini tedavi ettirebilmektedirler.

 

Şeffaf plak fiyatları vakaya göre farklılık göstermektedir. Ancak yine de çok pahalı bir tedavi yöntemi değildir.