Şeffaf Plak

Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf Plak Tedavisi

Hasta için özel olarak üretilen ve ...
Invisalign

Invisalign

1997 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde iki ...
Orthero Tedavisi

Orthero Tedavisi

Dişlere dışarıdan uygulanan metal veya şeffaf ...

 

Dişler üzerine yapıştırılan ve uzun süren tedavilerde hasta ağzında sabit olarak kalan ortodontik aygıtların yerini günümüzde şeffaf plak tedavisi olarak adlandırılan tedavi çeşidi almaya başlamıştır. Şeffaf plak ile yapılan tedaviler özellikle son on yılda dijital diş hekimliği alanında meydana gelen gelişmelere de bağlı olarak yetişkin hastalar arasında son derece popüler olmuştur.

Şeffaf plak tedavi sürelerini en aza indirebilmek için çene kalıplarınızı öncelikle bilgisayar ortamına akyarıyor, bu sayede tedavi sonucunu ön görerek şeffaf plak üretimini maksimum hassasiyetle hazırlayabiliyoruz.

 

 

Günümüzde ortodonti uzmanları dişlerdeki çapraşıklık, seyreklik ve çene bozukluklarının tedavisinde yoğun olarak şeffaf plak tedavisini kullanmaya başlamışlardır.

Halk arasında telsiz ortodonti tedavisi olarak da bilinen bu tedavi yönteminde hasta tarafından takıp çıkartılabilen ve ortodontik bozukluğun şiddetine göre değişen faklı sayıda şeffaf plak kullanılmaktadır. Kesinlikle tel veya braket kullanılmayan bu tedavide plastik kökenli malzemelerden üretilen birden fazla şeffaf plak yemekler dışında günde ortalama 22 saat kullanılmaktadır.


 

Diş teli kullanmadan dişlerde bulunan çapraşıklıklar nasıl düzeltilir?

Öncelikle diş yapınızın belirlenmesi için bazı ölçümler yapılır ve bu ölçümlerden sonra özel yazılımlar sayesinde ağızınızda bulunan çapraşıklıklara uygun olarak seri bir şeffaf plak üretimi gerçekleştirilir.

Bu plakların her biri 0.5 mm veya 1 mm’lik bir hareket sağlamaya yönelik yapılmıştır. Her bir plak hasta tarafından 15 gün boyunca kullanılmaktadır. 15 günlük süreç sonunda kullanım sırası belirlenen diğer plağa geçiş yapılır.

Hasta bu plakları dişlerini fırçalarken veya yemek yerken çıkarabilir ve kolayca tekrar takabilir ancak günde ortalama 22 saat kullanmalıdır. Daha az bir kullanımda istenen sonuç elde edilemez.

 

Şeffaf plak uygulanarak yapılan tedavilerde yaşanan en büyük sıkıntı tedavi başarısının tamamen hasta iş birliğine yani hastaların plakları düzenli olarak takmalarına bağlı olmasıdır. Bu tedavide şeffaf plak kullanımı günde ortalama 20 saatin altına indiğinde maalesef tedavini başarılı olmasını beklemek mümkün değildir.

Çapraşık veya seyrek dişlere sahip birçok hasta bu bozuklukları düzeltmek ve arzu ettikleri gülümsemeye kavuşmak istemekte ancak sabit ortodontik aygıtların istenmeyen görüntüsü bu kişilerin uzun süreli tel tedavilerine mesafeli yaklaşmalarına sebep olmaktadır. Bu noktada telsiz ortodonti olarak bilinen şeffaf plak tedavisi gerek görüntü olarak hastaya sağladığı konfor gerekse de takıp çıkartılabilir olması sebebiyle ağız bakımının rahat yapılabilmesine izin vermesi açısından hastalarımız açısında sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

-

drcem@lingualortodonti.com

7/24 Mail Ulaşımı

-
Lingual Ortodonti