Günümüzde estetik beklentilerin en üst düzeye çıktığı diş hekimliği alanında zirkon diş tedavisi birçok hekim tarafından sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle son dönemlerde halk arasında bilinirliğinin de artmasına bağlı olarak bu tedavi yöntemine olan talep artmıştır.

Zirkon dişlerin tercih edilmesindeki en önemli sebep doğal diş yapısına en yakın olan kaplama türü olması, dışarıdan bakıldığında normal dişlerden kolaylıkla ayırt edilememesi ve dayanıklı bir yapıya sahip olmasıdır.

Neden Zirkon Diş Kullanılmaktadır?

-Dişlerinde sararma ve ileri derecede renk bozuklukları olan hastalarda

-Dişlerinde kırık ve aşınma olan bireylerde

-Dişlerin üzerinde büyük restorasyonların olduğu vakalarda

-Dolgu yapılamayacak dişlerde

-Diş formları bozuk olan olgularda

-Çapraşık dişlerin düzeltilmesinde (Ancak bu durumda mutlaka öncesinde mutlaka ortodontik tedavi yapılmalıdır)

Zirkon Diş Uygulamasının Yararları Nelerdir?

-Alt yapısında metal kullanılmadığından dolayı ışık geçirgenliği en üst seviyededir, doğal görünürler.

-Alerjik değildir.

-Ağız içerisinde meydana gelen sıcaklık değişimlerinden etkilenmez.

-Leke tutmaz

Zirkon Diş Uygulamasının Zararı Var mıdır?

Yapılan çalışmalarda zirkon diş uygulamalarının herhangi bir zararı bulunamamış, çevre dokular ile uyumlu olduğu gösterilmiştir. Ancak bununla birlikte dişeti problemi olan ve ağız bakımının yeterli vakalarda yapılan uygulamalarda dikkatli olunmalıdır. Benzer şekilde bu uygulamaları yapacak hekimlerin konu hakkında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmaları, tercihen protez uzmanı olmaları elde edilecek sonuçların başarısı açısından son derece önemlidir.

Gülüş estetiğinin vazgeçilmesi olan zirkon diş uygulamaları ile çoğu vakada yüz güldürücü sonuçlar elde edilse de yapılan en büyük yanlış çapraşıklık vakalarında ortodontik tedavi uygulamadan dişlerin kesilerek zirkon diş yapılmasıdır. Israrla üzerinde durduğumuz ve uyardığımız bu hatalı uygulamada dişler gereğinden fazla kesilmekte ve ilerleyen dönemlerde diş kayıplarına kadar varabilen geri dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşılmaktadır.

Diş hekimlerini bu yanlış uygulamaya iten en önemli sebep uzun ortodontik tedavi süreleri ve tellerin istenmeyen görüntüsüne bağlı hastaların bu tedaviye mesafeli yaklaşmalarıdır. Günümüzde dişlerin arka yüzeylerine uygulanabilen görünmez diş telleri sayesinde bu estetik sorun tamamen ortadan kalkmış bulunmaktadır. Estetik ortodontide kullanılan tek yöntem olan görünmeyen diş telleri sayesinde hastalarımız uzun süreli ortodontik tedavileri estetik kaygılardan uzak bir şekilde geçirmekte, çapraşık dişlerden kurtulmak ve arzu ettikleri gülümsemeye ağız ve diş sağlıklarını tehlikeye atabilecek yanlış uygulamalara gerek kalmadan kavuşabilmektedir.