Görünmez Diş Teli

Görünmez Diş Teli
Halk arasında görünmeyen veya gizli diş telleri olarak ta bilinen Lingual Ortodonti

Halk arasında görünmeyen veya gizli diş telleri olarak ta bilinen Lingual Ortodonti özellikle dışarıdan uygulanan ortodontik aygıtların görüntüsünden rahatsız olan ve bu sebeple ortodontik tedaviye mesafeli yaklaşan hasta grupları tarafından tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Yukarıdaki açıklamadan da anlaşılabileceği üzere Lingual Tedavi de kullanılan braket ve teller dişleri arka yüzeylerine uygulanmakta ve bu sebeple uzun süren ortodontik tedavilerde hastalar herhangi bir estetik sorun yaşamamaktadırlar. Ağırlıklı olarak erişkin hastalar tarafından tercih edilen bu tedavi yöntemi sayesinde hastalarımız dış görünüşlerinden ödün vermeden sosyal yaşantılarına rahat bir şekilde devam edebilmektedirler.

Bu noktada hastaların dikkat etmesi gereken en önemli nokta tedaviyi yapacak olan doktorun Lingual Ortodontist unvanına sahip olmasıdır. Bu tedavi yöntemi günümüzde ortodonti alanında üst uzmanlık olarak kabul edilmektedir. Tedaviyi uygulayacak doktor bu teknik ile ilgili gerekli eğitimi almış ve yeterli tecrübeye sahip ise her türlü vakada kusursuz olarak uygulanabilmektedir. Diğer bir deyişle; Görünmez Diş Teli ile dışarıdan uygulanan teller ile tedavi edilen her türlü vaka tedavi edilebilmektedir.

Görünmez diş teli tedavilerinde braketler dişlerinizin arka yüzeylerine yerleştirilmektedir. Tamamen estetik olan bir tedavi yöntemi olan görünmeyen diş telleri sayesinde üflemeli enstrümanları rahatlıkla kullanabilir, korkusuzca güzel müzik yapmaya devam edebilirsiniz.

Görünmez diş teli ile yapılan tedavisinin en büyük avantajı ortodontik tedavi sırasında herhangi bir estetik kaygı yaşamamızı sağlamasıdır. Ortodontik tellerin kötü görünümünden dolayı hastalarda yaşanabilecek özgüven kaybı ortadan kaldırılarak yapılan tedavide kısa sürede gözle görülebilir sonuçlar elde edilmektedir.

Görünmez diş teli

Günümüzde birçok insan dişlerindeki çapraşıklıklara bağlı olarak rahat olarak gülümseyememekte ancak yine de tel tedavisine mesafeli yaklaşarak ve tedavi sürecini sürekli olarak ertelemektedir. Bunun tek sebebi uzun süren ortodontik tedavi süresince diş tellerinin istenmeyen görüntüsüdür.

Görünmez diş telleri ilk ortaya çıktığı 80’li yıllarda daha çok ünlü ve tanınmış kişiler tarafından tercih edilse de günümüzde tekniğin yaygınlaşması ve nispeten maliyetlerinin azalmasına bağlı olarak daha geniş hasta kitlelerinde uygulanmaya başlanmıştır. Ancak elbette ki uygulama alanı halen dışarıdan kullanılan tellere göre göre daha kısıtlı kalmakta ve tedavi maliyetleri daha yüksek olmaktadır.

Bu tedavi sisteminde doktorunuz öncelikle sizden alacağı çene kalıpları üzerine uygun tedavi planını yapacak, sonrasında bu çene kalıpları bilgisayar ortamına aktarılarak size özel tel ve braketlerin tasarlanmasına geçilecektir. Görünmez diş teli ile yapılan tedavilerde kullanılacak braket ve teller kişiye özel, bu konuda yetkin laboratuvarlarda tasarlanmaktadır. Söz konusu bu durum tekniğin maliyetini arttıran en önemli etkendir.

Görünmez diş teli uygulamalarında alanında uzmanlaşmış doktorlar tarafından uygulandığında her türlü vakada yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir. Bu tekniği ülkemizde başlatan ilk doktorlardan olan Dr. Cem Caniklioğlu 2018 yılından bu yana bu hizmeti sadece görünmeyen diş tellerinin uyguladığı kliniğinde hastalarına sunmaktadır.

 

Görünmez diş teli tedavisi ile ilgili en önemli aşama hasta çene kalıplarının 3 boyutlu olarak bilgisayar ortamına aktarılmasıdır.  

 

Bu sayede hem elde edilmesi planlanan tedavi sonucu hasta ile paylaşılabilmekte, hem de maksimum hassasiyetle hazırlanan lingual apareyler sayesinde tedavi süreleri kısalmaktadır.

Hastalarımızdan

Asya H.

Hastamız Asya Hanım görünmez diş teli tedavisinde yaşanabilecek sıkıntılar ile ilgili tecrübelerini bizimle paylaştı.

-

drcem@lingualortodonti.com

7/24 Mail Ulaşımı

-
Lingual Ortodonti