Lingual Ortodonti uygulamalarında 2000’li yıların başında ...

Lingual Ortodonti uygulamalarında 2000’li yıların başında bir Alman Lingual Ortodontist tarafından geliştirilen Incognito, Lingual Teknik te dişlerin arka yüzeylerine yapıştırılan bir lingual braket ve tel çeşididir. Günümüzde 'incognito lingual', 'incognito lingual tedavi', 'incognito lingual teknik', 'incognito lingual ortodonti' 'incognito braket', 'incognito tel' adları altında yanlış terminolojiler kullanılarak 'Lingual Teknik' ve 'Incognito Teknik' şeklinde bir ayrım yapılmaya çalışılmaktadır. Söz konusu bu durum doğru değildir. Incognito, Lingual Teknik ten farklı, bu teknikten üstün veya bu tekniğe alternatif bir Lingual Tedavi yöntemi değildir. Incognito braketler ve incognito teller aynen kendisine renk dışında çok benzeyen harmoni braketler e braketler gibi Lingual Ortodonti de kullanılan bir braket çeşididir. Incognito ve benzer şekilde harmoni ve e braketlerin en önemli dezavantajı ise diş yüzeyi üzerinde çok geniş bir alan kapladıklarından dolayı dişlerin arka yüzeylerine yapışmasına rağmen dışarıdan bakıldığında fark ediliyor olmalarıdır.

Incognito braketler ve kullanılacak teller kişiye özel olarak mı hazırlanır?

Sadece incognito braket ve incognito teller değil Lingual Ortodonti uygulanarak tedavi edilen tüm hastalarda kullanılacak her bir lingual braket ve lingual tel kişiye özel olarak hazırlanmak zorundadır. Bu işlem yapılmadığı takdirde Lingual Ortodonti de başarılı sonuçlar elde etmek mümkün değildir.

Incognito kullanım açısından hastaları rahatsız eder mi?

 

Incognito braketlerde kullanım açısından adaptasyon dönemi diğer Lingual Ortodonti de kullanılan diğer braketlere göre biraz daha sıkıntılıdır. Lingual Teknik te bu braketlere özel iki durum vardır. Bunlardan birincisi incognito braketler diş yüzeyinde çok fazla alan kapladıklarından ve sarı renkte olduklarından dişlerin arka yüzeylerinde olsalar da hastaları estetik olarak rahatsız edebilirler. İkinci sıkıntı ise bu braketlerde yapıştırma sırasında ortodontiste rehber olabilmesi açısından dişlerin çiğneme yüzeylerine gelecek alanlarda tırnakların bulunması ve bunların çiğneme fonksiyonu sırasında hastaları rahatsız etmeleridir.

Incognito yaş ve cinsiyet olarak herkese uygulanabilir m?

Evet Incognito Lingual Ortodonti de kullanılan bir braket çeşididir. Dolayısıyla cinsiyet ayrımı olmadan dişetleri sağlıklı her bireyde üst yaş sınırı olmadan rahatlıkla uygulanabilir.

Incognito için bu konu ile ilgili özel uzmanlığı olan hekimlere mi başvurulmalıdır?

Hem evet hem de hayır! Evet çünkü incognito bir Lingual Ortodonti uygulamasıdır. Bu sebeple incognito ile Lingual Tedavi yapacak ortodontistlerin Lingual Ortodonti ile ilgili gerekli eğitimi almış olmaları gerekmektedir. Hayır çünkü incognito için genel Lingual Ortodonti eğitimi bunun dışında farklı veya ilave bir eğitime gerek yoktur. Incognito uygulaması için hekimlere verilen sertifikasyonlar hekim seçiminde için tek başlarına bir tercih sebebi değildir.

Incognito Braketlerde Kopmalar Diğer Lingual Braketlere Göre daha mı fazladır?

Evet! Yapılan araştırmalar ve klinik tecrübeler incognito braketlerde dişe temas eden yüzeyin fazla olmasına rağmen kopmanın daha fazla olduğunu göstermektedir. Bunun en önemli sebebi incognito braketlerde braket tabanındaki tutuculuğun sadece pürüzlendirme yolu ile sağlanmasından kaynaklanmaktadır.

 

Incognito da Tedavi Süresi Ne kadardır?

Incognito Lingual Ortodonti de kullanılan bir braket çeşidi olduğundan Lingual Teknik konusunda tedavi süreleri ile ilgili tüm söylenenler incognito için geçerlidir.