Cem Caniklioğlu Kimdir?

İlköğrenimini Oruç Gazi İlköğretim Okulunda, orta ve lise eğitimini Galatasaray Lisesi’nde tamamlayan Cem Caniklioğlu birincilikle girmiş olduğu İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi'nden 1992 yılında yine derece ile mezun olmuş ve 1993 yılında aynı Üniversitenin Ortodonti Anabilim Dalı'nda ortodonti asistanı olarak çalışmaya başlamıştır.

1998 yılında İstanbul Üniversitesi'nden almış olduğu burs ile Amerika Birleşik Devletleri Temple Üniversitesi Ortodonti Ana Bilim Dalı’nda lingual ortodonti üzerine eğitim almıştır. 2000 yılında lingual ortodonti eğitimini bitiren Cem Caniklioğlu yine aynı yıl İstanbul Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalında doktora eğitimini tamamlamıştır.

2000-2006 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda lingual ortodonti ile ilgili klinik ve bilimsel çalışmalar yapan Cem Caniklioğlu 2003 yılında Avrupa Lingual Ortodonti Derneği (ESLO) ve Dünya Lingual Ortodonti Dernekleri'nin (WSLO )yeterlilik sınavlarını geçerek bu derneklerde aktif üyelik statüsü kazanan ilk Türk Ortodontist olmuştur.

2007 yılında İstanbul Üniversitesi’nden ayrılan Cem Caniklioğlu 2007-2018 yılları arasında kurmuş olduğu Ortonorm Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinkleri’ nde labial ve lingual ortodonti alanında serbest ortodontist olarak çalışmıştır. 2018 yılında ise sadece lingual ortodonti hizmeti verilen Türkiye’de tek dünyadaki sekiz klinikten biri olan Cem Caniklioğlu Lingual Ortodonti Kliniği ni kurmuştur.

 

Dr. Cem Caniklioğlu'nun lingual teknik ile ilgili alınmış patentlerinin yanı sıra konu ile ilgili yurt içi ve yurdışı yayınları ile lingual teknik üzerine verilmiş kurs ve seminerleri bulunmaktadır.

 


Aşağıdaki linke tıklayarak Dr. Cem Caniklioğlu'nun akademik çalışmalarına ulaşabilirsiniz;

Akademik Çalışmalar