Görünmeyen Diş Teli

Görünmeyen Diş Teli
Lingual Ortodonti yani Görünmez Diş Teli

Lingual Ortodonti yani Görünmez Diş Teli veya Görünmeyen Diş Teli tedavisi dişlerinizdeki çapraşıklıkların dişlerin arka yüzeylerine yapıştırılan teller ile düzeltildiği ortodontik tedavi çeşididir.

Görünmez diş teli İlk olarak 1970 yıllarında kullanılmaya başlanmış olan bu tedavi yöntemi günümüzde teknolojik gelişmelerin de yardımıyla her vakada kusursuz olarak uygulanabilmektedir.

lingual ortdonti vaka

Günümüzde çocuklar dahil her yaş grubunda kusursuz bir şekilde uygulanmakla birlikte genellikle erişkin hastalar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Görünmeyen Diş Teli görüntüsüne önem veren ancak estetik kaygılar sebebiyle ortodontik tedaviye mesafeli yaklaşan hastaların ilk ve tek tercihidir. Özellikle iş ve cemiyet hayatında yer alan kişilerde için çapraşık dişlerin tedavisinde estetik kaygıları tamamen ortadan kaldırdığından dolayı son derece uygun bir tedavi yöntemidir.

Görünmeyen Diş TeliGörünmeyen Diş Teli

Görünmeyen Diş Tellerinin daha estetik olması nedeniyle daha fazla tercih edildiğini söyleyebilir miyiz?

Lingual Ortodonti uygulamalarında teller ve braketler normal diş tellerinin aksine dişlerin arka yüzüne takılarak uygulanmaktadır. Ortodonti tedavi sırasında estetik açıdan oluşan kaygıları tamamen ortadan kaldıran görünmeyen diş teli günümüzde özellikle erişkin hastalar arasında son derece popüler olan bir tedavi yöntemidir. Lingual Ortodonti sayesinde herhangi bir iletişim halindeyken hastalarımızın ağzınızda diş tellerinin bulunduğu hiçbir şekilde fark edilememektedir.

Görünmeyen diş teli vaka

Damaktan çıkmış ön dişinizi çektirerek yerine köprü yaptırmayın. Başlangıçta sorun kısa yoldan çözülmüş gibi gözükse de orta ve uzun dönemde diş kaybına kadar varan istenmeyen sonuçlarla karşılaşılması kaçınılmaz olacaktır. Ortodontik tedavi ile hem dişlerinizin sağlığını koruyabilir hem de güzel bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz. Üstelik uzun süren tedaviler artık estetik olarak sorun olmaktan çıktı! Gizli diş teli ile yapılan lingual ortodonti sayesinde estetik kaygılardan tamamen uzak üstelik tedavi sonucunu erken yaşamaya başlayarak arzu ettiğiniz düzgün dişlere kavuşabilirsiniz.,

Avantajları

  • Görünmezler, hastalarda hastalar da estetik görüntü kaygısını tamamen ortadan kaldırır,
  • Yaklaşık 6 civarında dişlerde düzelmeler başladığında teller arka yüzeyde olduğundan dolayı hastalar tedavi sonucunu erken yaşamaya ve gülümsemeye başlarlar
  • Düşünülenin aksine tüm yaş gruplarına uygulanabilir,
  • Kullanılan braketler daha küçük hacimli ve yassı olduğundan dışarıdan kullanılan tellere göre daha doku dostudur. Ayrıca kişiye özel olarak üretilen teller normal tellere göre oluşabilecek rahatsızlıkları minimumdur.

Dezavantajları

  • Adaptasyon süresi vakaya göre değişmekle birlikte ortalama 2 hafta olup, dışarıdan takılan tellere göre biraz daha uzundur. Ancak hastalarımızın bunu estetik için katlanılan ekstra bir zorluk olarak görmesi gerekmektedir çünkü bu sürenin sonunda tellere alışıldıktan sonra tedavinin kalanı tamamen estetik kaygılardan uzak bir şekilde ilerleyecektir.
  • Dışarıdan takılan geleneksel tellere göre daha maliyetlidir.

Hastalarımızdan

Asya H.

Hastamız Asya Hanım görünmeyen diş teli tedavisinde yaşadığı rahatsızlıklar ile ilgili tecrübelerini bizimle paylaştı.

-

drcem@lingualortodonti.com

7/24 Mail Ulaşımı

-
Lingual Ortodonti