Gizli Diş Teli

Gizli Diş Teli

Son yıllarda estetik kaygıları ön plana çıkması birçok tedavide olduğu gibi ortodontik tedaviyi düşünen hasta adayları arasında da bu tedavi ile ilgili estetik yöntemlerin gündeme gelmesine sebep olmuştur. Gizli diş teli tedavisi aslında uzun yıllardır geliştirilen ve son yıllarda popüler olan bir tedavi yöntemidir

Gizli diş teli tedavisi olarak bilinen lingual diş teli, ilk olarak 80’li yılların başında ortaya çıkan sonrasında 2000’li yıllardan itibaren yoğun olarak kullanılmaya başlanan bir ortodontik tedavi yöntemidir. Gizli diş teli tedavi sürecinde dişlerin arka yüzeylerine yerleştirilen ortodontik tel ve braketler tamamen görünmez olup, uzun soluklu ortodontik tedavilerde görüntü kirliliğini tamamen ortadan kaldırmaktadırlar.

Gizli diş teli tedavisinde ortodontik aygıtlar dişlerin arka yüzeylerine uygulandığından tamamen görünmezdir. Dil tarafında bulunan braket ve teller ilk haftalarda bazı sıkıntılara sebep olabilmekte ancak ortalama 2 hafta civarında hasta adaptasyon sürecini tamamlayarak sorunsuz bir şekilde diş tellerine alışmaktadır. Gizli diş teli uygulanmasında meydana gelen ilk sıkıntı tükürük salgısında meydana gelen artıştır. Söz konusu bu durum ortalama 48-72 saat arasında ortadan kaybolmaktadır. Hastalar tarafından en çok merak edilen konuşma sıkıntısı ise 2 hafta içerisinde tamamen eski haline geri dönmektedir. Burada hasta adayları arasında yanlış bilinen önemli bir noktayı belirtmekte fayda vardır; gizli diş teli uygulamalarında hastalarımızın hiç konuşamaması gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece birkaç harfin telaffuzunda bazı sıkıntılar yaşanabilmekte, söz konusu bu durum ise kliniğimizde hastalarımıza verilen konuşma egzersizleri sayesinde kısa sürede ortadan kalkmaktadır.

Gizli diş teli tedavisinde kullanılacak apareyler laboratuvar ortamında tamamen kişiye özel olarak üretilmekte, söz konusu bu durumda tedavi sırasında meydana gelebilecek sıkıntıları minimuma indirerek, hasta konforunu en üst düzeye taşımakta, tedavi sürelerini kısaltmaktadır.

Gizli diş teli tedavisinin ilk aşaması hasta kayıtlarının toplanmasıdır. Bu işlemi takiben hastadan alınan modeller laboratuvara gönderilerek lingual ortodontist tarafından belirlenen tedavi planına uygun olarak hastaya özel lingual tel ve lingual braketler hazırlanır. Laboratuvarını kendi bünyesinde bulunduran kliniğimizde bu hazırlık aşaması ortalama 1-2 hafta civarında tamamlanmaktır. Hazırlık işlemi sonrasında laboratuvardan gelen lingual ortodontik aygıtlar hasta ağzına endirekt olarak uygulanır ve tedavi başlar.

Kişiye özel olarak üretilen lingual teller ve lingual braketler sayesinde hata paylarını en seviyeye indiren gizli diş teli tedavisi hiç şüphesiz ki estetik ortodontik tedavi seçenekleri arasında tercih edilmesi gereken tek tedavi yöntemidir. Ancak bu noktada hastalar tarafından unutulmaması gereken çok önemli bir kural vardır; lingual tedavi sadece lingual teknik konusunda uzmanlaşmış lingual ortodontistler tarafında uygulanmalıdır. Aksi takdirde yapılacak tedavilerde çok ciddi sıkıntılar ile karşılaşılacak ve başarılı bir sonuç elde edilemeyecektir.

Hastalarımızdan

Asya H.

Hastamız gizli diş teli tedavisi sırasında dilde yaşanabilecek sıkıntılar ile ilgili sorularımızı cevapladı.

-

drcem@lingualortodonti.com

7/24 Mail Ulaşımı

-
Lingual Ortodonti