Görünmez Diş Telleri

Görünmez Diş Telleri

Hastalar düzgün dişler ve mükemmel bir gülüşe sahip olabilmek için ortodontistlere başvurmakta ancak çoğu zaman bu sonuca ulaşmalarını sağlayacak olan ortodontik aygıtları estetik kaygılarından dolayı taktırmak istememektedirler.

Kelime olarak ‘lingual’ dişlerin dil tarafı anlamına gelmektedir. Halk arasında görünmez diş telleri olarak bilinen lingual ortodonti ise; adından da kolaylıkla anlaşılabileceği üzere ortodontik tedavi sırasında dişlere kuvvet uygulayan tellerin bağlandığı braketlerin dişlerin dudak tarafındaki ön yüzeyleri yerine, dil tarafındaki arka yüzeylerine yerleştirildiği tedavi yöntemidir.

Söz konusu bu tedavi yaklaşımı -görünmez diş telleri-uzun soluklu ortodontik tedavilerde tellerin gözükmesinden rahatsız olan, braketlerin gözükmesini hiçbir şekilde istemeyen estetik kaygıları yüksek olan hasta grupları için ideal bir ortodontik tedavi seçeneğidir.

1980'li yıllardan itibaren dişlerin dış yüzeylerinde metal braketler yerine diş rengine yakın seramik braketlerin kullanılması yetişkin hastalar arasında ortodontik tedaviye olan ilgiyi bir miktar arttırmış olsa da, kullanılan tellerinin metalik görüntüsü ve braketlerin zaman içerisinde renk değişikliğine uğrayarak sararmaları erişkin hastalarda ortodontik tedavi ile ilgili estetik kaygıları tam olarak ortadan kaldıramamıştır. Bu noktada hastalar dışarıdan uygulanan geleneksel tel tedavilerine mesafeli kalmaya devam etmişlerdir.

Son yıllarda estetik ortodonti alanında meydana gelen teknolojik değişiklikler ortodontistlere hastaları için başkaları tarafından fark edilmeyecek, hasta konforunu en üst seviyeye taşıyan, tedavi sürelerini kısaltan ve konuşma zorluğu oluşturmayacak şekilde tedavi yöntemleri sunmaktadır. Artık günümüzde estetik ortodonti denildiğinde akla braket ve tellerin dişlerin arka yüzeylerine uygulandığı görünmez diş telleri gelmektedir.

Geleneksel ortodontik tedavinin en önemli dezavantajı olan tellerin görünmesi ve bu görüntü ile uzun süre birlikte yaşanması gerekliliği görünmez diş telleri ile yapılan ortodontik tedaviler sayesinde tamamen ortadan kalkmıştır.

Lingual teknik sayesinde iş dünyasında, sanat ve spor camiasında sürekli göz önünde bulunan insanlar estetik kaygılardan uzak çapraşık dişlerinden kurtuluyor ve arzu ettikleri gülümsemeye kısa sürede kavuşabiliyorlar. Başkaları tarafından fark edilmesi imkansız olan görünmez diş telleri sayesinde estetik kaygıları yüksek bu hasta grupları dış görünüşlerinden ödün vermeden dişlerindeki düzelmeleri daha tedavinin ilk aylarından itibaren adım adım izlemekte, bir yandan düzgün dişlere sahip olurken diğer taraftan da tedavi sırasında özgürce gülümseyerek hayatlarına devam edebilmektedirler.

Görünmez diş telleri tedavisinde kullanılan braketler geleneksel ortodontik tedavilerde kullanılan aygıtlara göre hasta konforu dikkate alınarak daha küçük, daha ince ve daha dar olarak üretilmişlerdir. Bunun dışında kullanılan görünmez diş telleri hasta konforu açısından kişiye özel olarak hazırlanmaktadır. Görünmez diş telleri uygulanarak tedavi edilen bireylerde tedavi sırasında dil bölgesinde meydana gelebilecek rahatsızlıklar ortalama 1-2 hafta civarında ortada kaybolmakta ve hasta görünmez diş telleri ile ilgili alışma sürecini tamamlamaktadır.

Hastalarımızdan

Asya H.

Görünmez diş telleri ile ilgili en çok merak edilen konu: Konuşmam bozulur mu? Değerli hastamız Asya Hanım bizim için cevapladı.

-

drcem@lingualortodonti.com

7/24 Mail Ulaşımı

-
Lingual Ortodonti