Gizli Diş Telleri

Gizli Diş Telleri

Halk arasında gizli diş telleri olarak bilinen lingual ortodonti çapraşık dişlerin düzeltilmesinde kullanılan ortodontik aygıtların dişlerin görünen ön yüzeyleri yerine dilin bulunduğu arka taraflarına uygulandığı bir estetik ortodontik tedavi uygulamasıdır.

Gizli diş telleri ile yapılan bu tedavi günümüzde özellikle estetik kaygıları yüksek hasta grupları arasında oldukça popüler hale gelmiştir. Laboratuvar ortamında tamamen kişiye özel olarak üretilen gizli diş telleri klinikte endirekt olarak hastalarımıza uygulanmakta, bu şekilde klinikte meydana gelebilecek hatalar minimuma indirilmektedir. Yine laboratuvar ortamında hastaya özel olarak hazırlanan ortodontik teller tedavi sürelerini ciddi anlamda kısaltmakta aynı zamanda hasta konforunu en üst seviyeye taşımaktadır.

Gizli diş telleri ile yapılan lingual tedavide herhangi bir yaş sınırı yoktur. Diğer bir deyişle ağzında tüm sürekli dişleri tamamlanmış hastalar vaka ayrımı olmaksızın gizli diş telleri ile tedavi olabilmektedir. Bununla birlikte lingual ortodontik aygıtların kişiye özel olarak üretilmeleri, tekniğin üst uzmanlık gerektirmesi ve kullanılan malzemelerin daha maliyetli olması tedavi ücretlerini yukarı taşımaktadır. Bu sebeple gizli diş telleri çocuk hastalarda çok fazla tercih edilmemekte bu tedavi yöntemini tercih eden kişiler daha çok sosyal ve resmi hayatı gereği toplum içerisinde ön planda olan insanlardan oluşmaktadır.

Gizli diş telleri;

- Çene yapısında bozuk, dişlerinde çapraşıklık olan kişilerde,

- Yıllar içerisinde diş eti problemine bağlı olarak dişlerinde öne doğru kayma yaşayan hastalarda,

- Dişleri ile ilgili estetik kaygı yaşayan ve bundan olumsuz etkilenen bireylerde,

- Toplumda ön planda yer alan oyuncu, sporcu, tiyatrocu, iş insanlarında,

- Fotoğraf çekimi sırasında dişlerini saklayan, gülümsemekten kaçınan bireylerde,

- Dişlerdeki çapraşıklıklara bağlı çiğneme fonksiyonunu tam olarak yerine getiremeyen hastalarda,

- Yüz estetiği ile ilgili olarak çene ameliyatı olacak kişilerde özellikle tercih edilmektedir.

Gizli diş telleri ile yapılacak tedavi öncesinde hastalarımızda ağız içi taramalar yapılmakta ve elde edilen görüntüler 3 boyutlu olarak bilgisayar ortamına atılmaktadır. Bu aşamada öncelikle yine bilgisayar ortamında tedavi sonunda elde edilmesi planlanan sonuç simülasyon olarak hasta ile paylaşılmakta ve tedavi ile ilgili hasta beklentileri netleşmektedir.

Hastaya özel olarak üretilecek gizli diş telleri kliniğimiz bünyesinde bulunan laboratuvarımızda yapılmaktadır. Bu şekilde bu tedavinin en önemli olmazsa olmazı olan klinik laboratuvar ilişkisi en üst düzeyde sağlanmakta, olabilecek bekleme süreleri tamamen ortadan kalkmakta ve tedavideki hata payı minimuma indirilmektedir.

Hastalarımızdan

Asya H.

Hastamız Asya Hanım gizli diş telleri ile yapılan tedavisi hakkındaki görüşlerini bizimle paylaştı.

-

drcem@lingualortodonti.com

7/24 Mail Ulaşımı

-
Lingual Ortodonti