Her insan güzel bir gülüşe sahip olmak ister. Dişlerimiz yüz estetiği içerisinde her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Bugün sosyal medya gülüş estetiği ile ilgili hizmet veren değişik diş hekimliği kliniklerinin paylaşımlarıyla doludur.

Dijital Diş Hekimliği ve Lingual Ortodonti

Peki yapılan bu paylaşımlardaki muhteşem gülüşlere ulaşmak klasik tedavi yöntemleri ile mümkün müdür? Elbette ki hayır! Günümüzde baş döndürücü hızla gelişen teknoloji diş hekimliği uygulamalarında da hızlı bir şekilde yerini almakta diş hekimliği bir anlamda hızla ‘dijitalleşmektedir’.

Teknoloji tüm dünyada baş döndürücü bir hızla gelişmekte, globalleşme ile birlikte teknolojik gelişmeler hayatımızda çok daha fazla yer kaplamaktadır. Bu açıdan bakıldığında diş hekimliğinin de bu gelişmelerden etkilenmesi ve hastalara daha seri, hızlı, kusursuz ve estetik çözümler sunması kaçınılmazdır. İşte bu çerçevede son yıllarda sıklıkla adından söz edilen Dijital diş hekimliği teknolojinin yardımı ile dişlerin tasarlanması ve üretilmesine olanak sağlayan bir CAD/CAM sistemi olarak bilinmektedir 

Dijital diş hekimliği evet bu terimi birçok kişi yeni duymuş olabilir. Kısaca tanımlamak gerekirse; Dijital diş hekimliği yüksek bilgisayar teknolojisinden yararlanarak hastaların ağız ölçülerinin ağız içi tarayıcılarla taranması, bilgisayar ortamına atılması, hastanın üç boyutlu modellerinin yazıcılardan çıkartılarak vakalar ile ilgili gerekli işlemlerin yine bilgisayar ortamında yapılması ile ilgili genel işlemlere verilen addır.

Kendi laboratuvarını da bünyesinde bulunduran sadece görünmez diş teli tedavisinin yapıldığı kliniğimiz diş hekimliğindeki dijital gelişmeleri yakından takip etmektedir. Ağız içi tarayıcılar vasıtasıyla bilgisayara aktardığımız çene kalıplarınız üzerinde maksimum hassasiyetle çalışıyor, bu şekilde hazırladığımız görünmeyen diş telleri ile tedavi sürelerinizi kısaltıyoruz.

 

Dijital diş hekimliği sisteminin sunmuş olduğu çözümler diş hekimliği branşlarının hepsinde ortodontik tedavilerde de geniş kullanım alanı bulmaya başlamıştır. Bu yöntem sadece diş hekimlerinin işlerini kolaylaştırmakla kalmamakta, aynı zamanda hastalara da estetik yanında zaman ve öngörülebilirlik açıdan mükemmel çözümler sunmaktadır. Bu uygulamada vaka ile ilgili hasta verileri sisteme girilerek hasta için en uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir. Hastaların özellikle estetik diş tedavilerine mesafeli yaklaşmalarının en önemli sebeplerinin başında tedavi sürelerinin uzun olması ve öngörülebilir olmaması gelmektedir. Dijital diş hekimliği sayesinde bu iki sorun tamamen ortadan kalkmaktadır. Dijital diş hekimliği sayesinde tedavinin hasta için ne kadar süreceği, kaç seansta tamamlanacağı ve en önemlisi daha işlemlere başlamadan tedavi sonunda tam olarak nasıl bir sonuç elde edileceğini belirlemek mümkün olmaktadır.

Sadece görünmez diş teli tedavisinin uygulandığı kliniğimizde dijital diş hekimliği alanındaki değişiklikler yakından takip edilmektedir. Özellikle dişlerin arka yüzeylerinin morfolojik olarak büyük farklılıklar göstermesi bu tedavide kullanılacak lingual tel ve lingual braketler in kişiye özel hazırlanmasını zorunlu kılmaktadır.

Bilgisayar ortamında son teknoloji kullanılarak yapılan hazırlık çalışmasında sadece yapılabilecek hatalar en az seviyeye indirilmekle kalmaz, aynı zamanda tedavi sonuçları ile ilgili öngörülebilirlikte en üst seviyeye çıkartılmaktadır. Kendi laboratuvarımızda en son teknolojiyi kullanarak ürettiğimiz lingual braket ve lingual teller sayesinde hasta konforunu en üst seviyeye taşıyor, tedavi sürelerini kısaltıyoruz.