Kaba bir benzetme ile diş yapıları süngerimsi bir yapıya sahiptir. Dişlerimizin gözenekleri bulunmaktadır. Ağız içerisinde tükettiğimiz her türlü besin maddesi bu gözeneklerden içeri girer ve oraları doldurur. Örnek vermek gerekirse sigara, içki, çay, kahve gibi ürünler, soslu yiyecek ve renkli içecekler dişlerin sararmasına neden olmaktadır. Bu yiyecek ve içeceklerin sürekli tüketilmesi ve bu sırada gerekli ağız bakımının yapılmaması durumunda dişlerimiz yavaş yavaş lekelenmekte ve bir süre sonra bu durum kalıcı olabilmektedir.

Lekelenmiş dişlerin temizlenmesinde en etkili yöntem diş beyazlatmasıdır. Diş beyazlatma işlemi sırasında sadece lekeler temizlenmez aynı zamanda dişlerin renginde de değişik tonlarda açılma meydana gelmektedir.

Diş Beyazlatma Nedir?

Günümüzde daha estetik bir gülüş elde edebilmek amacıyla dişler üzerine sürülen bir jel vasıtasıyla yapılan en popüler diş hekimliği uygulamalarının başında gelmektedir. Birçok diş hekimi tarafından uygulanan bu yöntemin evde kişinin kendisinin uyguladığı ve diş hekimliği kliniklerinde hekim tarafından uygulanan 2 farklı tipi bulunmaktadır. Ev tipi beyazlatma ile de başarılı sonuçlar elde edilebilse de klinikte bizzat hekim tarafından yapılan uygulamalar daha kesin ve başarılı sonuçlar vermektedir.

Diş beyazlatma işlemlerinde tedavi öncesinde belirli kontroller yapılmaktadır. Diş taşlarının temizlenmesin mevcut ise diş eti problemleri mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Dişlerde mevcut olan çürüklerin ve restorasyonların, kuron ve köprü uygulamalarının renk farklılığı olmaması açısından beyazlatma sonrasında yapılması daha uygun olacaktır.

Ofis uygulamalarında diş beyazlatma işleminin kaç seans süreceği istenilen beyazlatma miktarına göre değişebilmektedir. Yapılacak uygulamanın süresi 30 ve 60 dakika arasında değişmektedir. Diş beyazlatma tedavisi evde uygulanmak isteniyorsa bu işlem beyazlatıcı jeller ile kişinin kendisi tarafından gerçekleştirilebilir. Ancak bu işlem öncesinde mutlaka bir diş hekimi ile görüşülmesinde ve onay alınmasında fayda vardır. Diş beyazlatma işlemi basit gözükse de yapılacak yanlış uygulamalarda dişlerde ciddi hassasiyetler ve diş etlerinde sıkıntılar yaşanabilmektedir.

Hekim ile kontrollü bir şekilde gerçekleştirilecek olan diş beyazlatma işlemleri yukarıda da açıklandığı gibi ofis ve ev tipi olmak üzere iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Klinik içerisinde yapılan ofis tipi diş beyazlatma işlemi yukarıda dediğimiz gibi hekim tarafından yapılan kesin sonuç veren bir uygulamadır. Diğer bir yandan beyazlatıcı jeller ile evde hasta tarafından yapılan ev tipi diş beyazlatma çok kolay bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu yöntem ile elde edilen sonuçlar daha az etkili olmaktadır.