Diş sağlığında her geçen gün bir yeniliğe imza atılıyor. Son 20 yıl içerisinde estetik ortodonti alanında meydana gelen teknolojik gelişmeler ve dijital diş hekimliğindeki yenilikler ortodontistlere hastalarına başkaları tarafından fark edilmeyecek ve konuşma zorluğu oluşturmayacak şekilde tasarlanmış tedavi yöntemlerini sunmuştur. Artık günümüzde estetik ortodontik tedavi denilince aklımıza dişlerin arka yüzeylerine yerleştirilen görünmez diş telleri gelmektedir.

Kelime anlamı olarak "lingual" dişlerin dil tarafı anlamına gelmektedir. lingual ortodonti yani halk arasındaki bilinen adıyla görünmeyen diş telleri de adından da anlaşılacağı üzere, dişlere kuvvet uygulayan tellerin bağlandığı braketlerin dişlerin dudak tarafındaki ön yüzeyleri yerine, dil tarafındaki arka yüzeylerine yerleştirildiği tedavi yöntemidir. Bu yaklaşım özellikle dişlerin taraflarına uygulanan geleneksel teller ile tedavi görürken braketlerin görünmesini istemeyen estetik kaygılara sahip hastalar için idealdir.

Başkaları tarafından fark edilmesi mümkün olmayan olan bu tedavi yöntemi sayesinde estetik kaygıları yüksek hasta grupları dış görünüşlerinden ödün vermeden dişlerindeki düzelmeyi daha tedavi başından itibaren adım adım izleyebilmektedir. Kişiler böylece bir yandan düzgün dişlere sahip olurken diğer taraftan da tedavi sırasında özgürce gülümseyebilmekte, toplantılarını yapabilmekte ve hayatlarına kesintisiz olarak devam edebilmektedir. Bu tedavi sayesinde cemiyet ve iş hayatında göz önünde olan ve uzun süreli ortodontik tedaviye estetik kaygılardan dolayı mesafeli yaklaşarak erteleyen kişiler artık çapraşık dişlerden kurtulmak ve arzu ettikleri gülümsemeye kavuşabilmek için bu tedavi yöntemini tercih etmektedirler.

Konfor ağız ve diş tedavisinin vazgeçilmez bir unsuru. Örneğin dişlerin ön yüzeyinden uygulanan geleneksel ortodontik tedavide telleri taşıyan kişi önemli bir iş yemeği sırasında yemek artıkları nedeniyle sürekli dişlerini temizleme gereği duyarak iş yemeği toplantısını bölebilmekte, bu sebeple hastaların iş verimleri düşmekte ayrıca psikolojik ve fiziksel olarak rahatsız olabilmektedirler. Diğer taraftan bu tedaviyi tercih eden hastalarımız psikolojik olarak da çok rahat ediyorlar. Dişlerin ön yüzeyinden braket uyguladığımız hastalar tedavi süresini psikolojik olarak daha uzun hissediyorlar. Nedeni de bu tellerin görünmesi ve her zaman hayatlarının içinde olması. Oysa ki dişlerin arkasından uygulanan gizli diş telleri sayesinde adeta hasta tedavi olduğunu bile hissetmiyor, hissettirmiyor!

Hayatımızı sürdürmek için vücudumuzda kullandığımız en önemli organlardan biri ağızdır. Ağzımızın konforu bozulduğu zaman sosyalleşmemiz, beslenmemiz, kendimizi ifade etmemiz zorlaşır. Bu noktadan yola çıkarak sadece görünmez diş teli tedavisi yapılan kliniğimizde hastalarımızın uzun süreli ortodontik tedavilerde ağız konforlarını ve estetik beklentilerini en üst düzeyde tutmak için çalışıyoruz. Çapraşık diş tedavisinde kişiye özel ürettiğimiz telleri dişlerin görünmeyen yüzünden yani arkasından uygulayarak kişiye tedaviye uyum kolaylığı sağlıyoruz. Böylece uyumlu bir tedaviyle hem daha çabuk sonuca ulaşıyor hem de hastaya konforlu bir tedavi süreci yaşatıyoruz. Ağız ölçülerine göre kendi lingual ortodonti laboratuvarı içerisinde kişiye özel hazırladığımız diş telleri sayesinde hastalarımızdaki rahatsızlık hissini minimuma indiriyoruz.