Lingual Teknik yani halk arasında bilinen adıyla Görünmeyen Diş Telleri dişlerinizin arka yüzeylerine yapıştırılan ortodontik aygıtlarla yapılan tedavi çeşididir. Arka yüzeylere uygulanan diş telleri tamamen estetik olup tedavi sırasında hastalarımızı hiçbir şekilde rahatsız etmez.

Lingual Teknik sayesinde karşınızdaki kişi dişlerinizde ağzınızda tel olduğunu ve ortodontik tedavi gördüğünüzü fark etmeyecektir. Lingual Teknik uygulanarak yapılan tedaviler bu konuda gerekli eğitimi almış kişiler tarafından uygulandığında tedavinin süresi normal diş telleri ile aynı olacaktır. Söz konusu bu durum özellikle doktor seçiminde çok önemlidir. Günümüzde lingual ortodontist unvanını taşıyan hekimler başarılı bir şekilde bu tedaviyi uygulayabilmektedirler.

Estetik kaygıları olan hastalar tarafından tercih edilen Görünmeyen Diş Teli tedavisinde kişiye özel olarak üretilen lingual braketlerinboyut ve kalınlıkları dişlerin dış yüzlerinde kullanılan braketlere göre daha küçük ve incedir. Diş yüzeylerine tam olarak adapte olduklarından dolayı konuşma zorluğu ve dilde oluşabilecek rahatsızlıklar minimum seviyede oluşmaktadır. Ortalama iki hafta civarında süren bir adaptasyon döneminden sonra hastalar tellere tamamen alışarak tedavi süresinin kalanını estetik kaygılardan uzak bir şekilde geçirmektedirler.

Butedavilerin bir diğer önemli avantajı bu tedavi çeşidinde dışarıdan uygulanan tellere göre daha az çürük meydana gelmesidir. Yapılan değişik çalışmalar dişlerin arka yüzeyine uygulanan tellerin tükürük salgısında bir artışa sebep olarak diş çürüğünü azalttığını göstermiştir.

Lingual Teknik Her Yaşta Uygulanabilir mi?

Evet! Bu tedavi diş ve dişeti sağlıklı her bireyde yaş sınırı olmadan ve her türlü ortodontik bozuklukta uygulanabilir.

Avantajları Nelerdir?

Lingual Teknik uygulamalarında kullanılan tel ve braketlerkişinin diş yapısına özel olarak üretildiğinden tekniğin uygulama sınırları geniştir.

  • Rahattırlar, adaptasyon süresi sonunda ağzınızda siz bile tel olduğunuzu unutacaksınız.
  • Herhangi bir iletişimizde kendinizden emin bir şekilde konuşabileceksiniz, gülümseyebileceksiniz.
  • Dudaklarda yaralanmalar.
  • Yaş grubu fark etmez çocuklar dahil her yaş grubunda uygulanabilir.
  • Çapraşıklıklarda, çekimli vakalarda, iskeletsel uyumsuzluklarda ve hatta çene ameliyatı gerektiren ortognatik cerrahi vakalarında sorun olmadan uygulanabilmektedir.
  • Alerjik reaksiyona neden olmaz.
  • Teller kişiye özel olarak üretildiğinden diğer tellere göre yaşanabilecek sıkıntılar minimuma indirilmiş olur.

Lingual Tedavide Yaşanabilecek Zorluklar Nelerdir?

Görünmez Diş Telleri dişlerin arka yüzüne, dil tarafına uygulanacağından tellerin dil ile temasına bağlı olarak;

  • 1-2 Hafta alışma süreci olduğundan konuşmada kişiye göre değişen bazı harflerde sıkıntılar yaşanabilmektedir. Alışma sürecinden sonra bu sorun tamamen ortadan kalkmaktadır. Kliniğimizde hastalarımıza vermiş olduğumuz konuşma egzersizleri ile bu süreç kısaltılmaktadır.
  • Yine alışma sürecinde dilde hafif tahrişler meydana gelebilmektedir. Bu durumda alışma süreci sonrasında ortadan kalkmaktadır.