Damon Sistem Nedir?

Damon Sistem; üzerinde kapakçık bulunan diş telleridir ve normal diş telleri gibi dişlerin üzerine yapıştırılırlar. Ancak bu sistemde normal diş tellerinin aksine dişlere kuvvet uygulayan teller, braketler içerisine lastikler ile sıkıştırılmazlar.

Ortodontik tel ile lastik ligatür arasındaki sürtünme kuvveti ortadan kalktığından dolayı bu sistemi uygulayan ortodontistler diş hareketlerinin daha hızlı olduğunu ve ortodontik tedavi süresinin kısaldığını iddia etmekte, bu sistemin hem hasta hem de doktor açısından kullanımı daha rahat ve daha kısa süreli bir tedavi yöntemi olduğunu söylemektedirler.

Damon Sistem, diş çapraşıklıklarını düzeltmek için normal tellere göre farklı bir kuvvet sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemde daha hafif kuvvetler daha yavaş ve daha geniş bir zaman aralığında uygulanır.

Damon Sistemin Avantajları Nelerdir?

Ortodontik tedavide bu sistemi tercih eden doktorlar ilgili Damon Braketlerin avantajlarını aşağıdaki şekilde sıralamaktadırlar:

  • Hızlı Tedavi Süreci: Normal metal braketlere göre neredeyse 6 ay daha kısa süren tedavi.
  • Doktor kontrolünün az olması: Normal braketlere göre yarı yarıya inmektedir.
  • Dişlerde daha az ağrı ve baskı yapar.
  • Dişlere daha rahat hareket edebilmeyi sağlar.
  • Lastik ve ligatür teli olmadığından daha az bakteri birikimi sağlar.
  • Şeffaf braket seçeneği ile belirginliği azaltılabilir.

Damon Sistemin Dezavantajları Nelerdir?

  • Fiyat olarak normal diş tellerine göre daha yüksektir.
  • Şeffaf braket seçeneği olsa dahi ortadan geçen metal tel ile belirli olmaktadır. Tüm şeffaf braket seçeneklerinde olduğu gibi hastalara estetik açıdan tam olarak mükemmellik sunamamaktadır.
  • Damon Sistemde kullanılan braketler daha geniş ve büyüktür, dolayısıyla hastalara daha fazla rahatsızlık vermektedir.

Damon Sistem Tedavisinde Kontroller Ne Sıklıkla Olmaktadır?

Damon Sistem tedavisinde kontrol süreçleri genel anlamda iki ayda bir olacak şekilde ayarlanmaktadır. Fakat hekiminiz sizin diş yapınız doğrultusunda farklı bir süreçte belirleyebilir.

Lingual Tedavi Nedir?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte gelişen Lingual Tedavi diş bozukluğu olan ve estetik açıdan diş teli kullanmak istemeyen hastaların ilk ve tek tercih ettiği yöntemdir.

Lingual tedavi sırasında damon sistem veya benzeri kapaklı braket sistemlerinin kulanılması bir dönem denenmiş olsa da, tüm kapaklı braket sistemlerin en büyük dezavantajı olan braketlerin hacim ve boyut büyüğü hastalarda ciddi anlamda rahatsızlıkarın artmasına sebep olmuş ve lingual teknik ile birlikte kapaklı braketlerin kullanımından vazgeçilmiştir.

Damon Sistem şeffaf braketler ile bir miktar estetiklik kazandırmaya çalışsa da tüm şeffaf braket sistemlerinde olduğu gibi bu ara bir çözümdür. Ortodontik tedavi sırasında bu yöntem ile tam bir estetik görüntü sağlanamaz. Ortodontik tedavide hastaların estetik beklentilerini tam anlamı ile karşılayacak olan tek yöntem lingual tedavidir. Çünkü Lingual Tedavide dişlerin arka yüzüne takılan diş telleri herhangi bir iletişim halinde görünmezler.

Lingual teknik ile tedavi olan hastalar belirli bir süre sonra ağzında diş teli olduğu kendi bile unutabilmektedir.

Daha detaylı bilgi almak ve sorularınızı sormak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İrtibat Tel: 0 212 231 36 46 - 0 533 270 50 68s