Bozuk çene yapısı, çapraşık ya da ayrık dişler, kişinin dış görünüşü ve gülümsemesi üzerinde önemli olumsuz etkiler yaratıyor. Ülkemizde özellikle çocukluk çağı diş tedavilerinin aksatılması sebebiyle pek çok yetişkin, ağız sağlığı ve estetiği konusunda ancak ileri yaşlarda tedavi görebiliyor.

 

Türkiye, Avrupa ve Amerika’nın aksine ortodontik tedavilere sıcak bakmayan ülkeler arasında yer alıyor. Ortodontik tedavinin yarattığı estetik kaygılar, kişilerin ağız sağlığı ve estetiği ile ilgili radikal vermelerini engelliyor. Uzmanlar konuyla ilgili ebeveynleri uyarıyor, çocukluk ve gençlik döneminde, ortodontik tedavilere başlanmasının, bireyin gelecek hayatı için çok önemli bir karar olduğunun altını çiziyor.

 

Diş Telleri Çocuğunuzun Psikolojisini Bozmasın 

Okul çağı çocuk ve gençler için diş teli kullanmak, onların sosyal yaşamları üzerinde olumsuz etki bırakıyor. Diş telleri nedeniyle alay konusu olan çocuklar, ileriki yaşlarında da bu dönemin travmatik etkilerini yaşama devam ediyorlar. Çapraşık dişlerin yeniden düzene girmesi ve ağız yapısının tamamen düzelmesi amacıyla yapılan ortodonti tedavilerinde gelinen son nokta, konuyla ilgili bir devrim niteliği de taşıyor. Görünmeyen diş telleri olarak bilinen Lingual Ortodonti Tekniği, dişlerin arka yüzüne takılan tellerle gerçekleştiriliyor. Dışarıdan bakıldığında asla görünmeyen bu teller, çocuğun dış görünüşünü etkilemediği için, sosyal hayatını özgüveni sarsılmadan sürdürmesini sağlıyor. Çocuklar için lingual teknik, 12 yaştan itibaren uygulanabiliyor. 

 

Yetişkinler İçin Ortodonti Tedavisi Her Yaşta Yapılabilir

İş ve özel yaşamında, tellerden kaynaklanan olumsuz görüntü nedeniyle ortodontik tedavi görmek istemeyen yetişkinlerin sayısı hiç de az değil. “Bu yaştan sonra tel mi takılır?” diye düşünen pek çok kişi, ya sorununun çözümünü diş kaybı yaşayacakları farklı estetik diş uygulamalarında arıyor ya da var olan görüntüsünü değiştirmeye cesaret edemiyor. Lingual teknik, benzeri estetik kaygılar taşıyan yetişkinler için de bilinen en etkin ortodonti tedavisi olarak dikkat çekiyor. Dışarıdan görünmemesi ve tedavi süresi boyunca ağız temizliğinde yarattığı pratiklik, lingual tekniğin yetişkinler tarafından tercih edilmesinin en büyük sebebi olarak görülüyor.

 

Sağlık için Dişlerin Doğru Sıralanması Çok Önemli

Dişlerdeki çapraşıklık ya da ayrıklık nedeniyle, doğru kapanmayan bir ağız, sindirimden, temizliğe, diş ve diş eti sağlığından farklı metabolizmal hastalıklara kadar birçok rahatsızlığa zemin hazırlıyor. Konuyla ilgili görüşlerini ileten Lingual Ortodonti Uzmanı Cem Caniklioğlu, ağız ve diş sağlığının estetik kaygılardan çok, sağlık sebepleri nedeniyle değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor. 

 

“Günümüzde çapraşık dişlerle ilgili birçok uygulama yapılıyor. Ancak bunların çoğunda diş sağlığı değil, diş estetiği ön plandadır. Dişlerinize çekim, kesim ya da törpü gibi hiçbir işlem yapılmadan, doğal halleri üzerinden sürdürülen Lingual Tedavi, diş sağlığını koruyarak tedavi olmanın en gelişmiş yöntemidir. 12 yaşından itibaren herkese uygulanabilen bir tedavi olması da, kişilerin ağız ve diş sağlıkları ile ilgili problemlerini ileriki yaşlara ertelememeleri konusunda yardımcı oluyor.” diyen Dr. Cem Caniklioğlu ağrısız, acısız ve uzun vadede en doğru karar olan Lingual Tekniğin, en radikal ve en estetik tedavi olduğunun da altını çiziyor.

 

milliyet.com.tr Link İstanbul Ortodonti Tedavisi Her Yaşta Yapılabilir mi?
haber7.com Link Ağız ve Diş Çocuğunuzun diş tedavisinde geç kalmayın
yenisafak.com.tr Link Hayat Çocuğunuzun diş tedavisinde geç kalmayın
iha.com.tr Link Sağlık Ortodonti Tedavisi Her Yaşta Yapılabilir mi?
mynet.com Link İstanbul Ortodonti Tedavisi Her Yaşta Yapılabilir mi?
milligazete.com.tr Link Haber Ortodonti Tedavisi Her Yaşta Yapılabilir mi?
onedio.com Link Sağlık Ortodonti Tedavisi Her Yaşta Yapılabilir mi?
beyazgazete.com Link Sağlık Ortodonti Tedavisi Her Yaşta Yapılabilir mi?
netgazete.com Link Sağlık Çocuğunuzun diş tedavisinde geç kalmayın
medimagazin.com.tr Link Sağlık Ortodonti tedavisi ne zaman yapılmalı?
ogunhaber.com Link Haber Ortodonti Tedavisi Her Yaşta Yapılabilir mi?
doktorumburada.com Link Sağlık Ortodonti Tedavisi Her Yaşta Yapılabilir mi?
merhabahaber.com Link Haber Ortodonti Tedavisi Her Yaşta Yapılabilir mi?
pegarose.com Link Sağlık Ortodonti Tedavisi Her Yaşta Yapılabilir mi?
pusulahaber.com.tr Link Gündem Ortodonti Tedavisi Her Yaşta Yapılabilir mi?
hakimiyet.com Link Sağlık Ortodonti Tedavisi Her Yaşta Yapılabilir mi?
marasgundem.com Link Sağlık Ortodonti Tedavisi Her Yaşta Yapılabilir mi?
risalehaber.com Link Sağlık Çocuğunuzun diş tedavisinde geç kalmayın
malatyagercek.com Link Sağlık Ortodonti Tedavisi Her Yaşta Yapılabilir mi?
oncecocugum.com Link Haber Çocuğunuzun diş tedavisinde geç kalmayın
olay53.com Link Haber Ortodonti Tedavisi Her Yaşta Yapılabilir mi?
politikars.com Link Haber Ortodonti Tedavisi Her Yaşta Yapılabilir mi?