Instagram üzerinde değişik profilleri incelediğimde birçok kişinin yüzlerine, dudaklarına, kaşlarına, saçlarına birçok farklı uygulamalar yaptırdıklarını görüyorum. Buna karşılık ağızları açık doyasıya gülebilen kişi sayısının gerçekten çok az!

Bunun nedeni bu bireylerin dişlerinin görüntüsünden memnun olmamaları. Dişlerdeki çapraşıklık, renk ve şekil bozuklukları kişilerde psikolojik problemlere kadar varan sorunlara sebep olabilmektedir. Gülüşüne güvenen bir bireyin sosyal, iş veya günlük hayatında diğer bireylere göre daha mutlu ve başarılı olduğu yapılan değişik çalışmalarda bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Unutmayın ki dişleriniz gülüşünüzü, gülüşünüzde enerjimizi yansıtır. Güzel bir gülümseme kişisel özgüven demektir.

Estetik diş hekimliği denildiğinde akla ilk gelen kavram ‘gülüş tasarımı’ dır. Diş hekimliğinin birçok branşını içerisinde barındıran bir yaklaşım olan gülüş estetiğinin ilk basamağı ortodontik tedavidir.

Erişkin hastalarımızın ortodontik tedavi ile ilgili en büyük endişeleri ağız içerisine uygulanacak ortodontik aygıtların istenmeyen görüntüsü ve bunların sosyal hayatlarına verebileceği olumsuz etkiler. Günümüzde bu sorun dışarıdan uygulanan şeffaf braketler ile bir noktaya, şeffaf plak tedavisi ile büyük ölçüde, görünmeyen diş teli yani lingual ortodonti ile tamamen ortadan kalmış durumda. Erişkin hastalar için ilerleyen teknoloji ile birlikte ortodontik tedavi sırasında farklı estetik çözümler sunabiliyor olmamız en büyük mutluluğumuz.

Günümüzde ortodontik tedavide yaş sınırı tamamen ortadan kalkmıştır. Diş ve dişleri çevreleyen dokular sağlıklı olduğu sürece yaşınız ne olursa olsun ortodontik tedavi ile çapraşıklıklarda kurtulabilir ve arzu ettiğiniz gülümsemeye kavuşabilirsiniz. Elbette ki yaşla birlikte çene kemiği üzerindeki dişlerde devrilmeler, dişler arasında açılmalar veya tam aksine sıkışıklar, dişlerde uzamalar şeklinde bir takım farklı değişiklikler meydana gelecektir. Ancak yukarıda belirttiğim gibi artık günümüzde bunların çok fazla önemi kalmadı. Bozuk dişler artık kaderiniz değil!

Ortodontinin en keyifli yanlarından bir tanesi her yaştaki hastaya hizmet verebilmek ve bunu yaparken de özellikler erişkin hastalarımızın estetik kaygıları ile ilgili farklı çözümler sunabiliyor olmak

 

Bu günlerde hepimizin en çok istediği şeylerin başında çektiğimiz ‘selfie’ lerde güzel bir gülümsemeye sahip olmaktır. .Sizin de dişlerinizin dolu dolu göründüğü bir gülümseme fotoğrafınız yoksa bir ortodonti uzmanı ile iletişime geçmek için şimdi tam zamanı!