Clear Aligner Tedavisi dişlerde bulunan çapraşıklıkların diş teli kullanılmadan hastalar için özel olarak üretilen bir dizi şeffaf plaklar ile tedavi edilmesidir.

Clear Aligner Hangi Vakalarda Uygulanır?

Clear Aligner tedavisi sabit ortodontik tedavinin bir alternatifi değildir. Sadece basit ortodontik bozukluklar bu tedavi ile düzeltilir.

Bu tedaviye uygun olup olmadığınıza karar vermek için öncelikle kliniğimizde bir ortodontik muayeneniz yapılır. Alınan çene kalıpları üzerinde diş ve çene yapınız için gerekli ihtiyaçları belirlendikten sonra röntgenleriniz çekilir. Elde edilen kayıtlar üzerinde yapılan ölçüm ve analizler sonucunda vaka olarak bu tedavi için uygun olup olmadığınıza karar verilir ve sonrasında şeffaf plakların üretilmesi işlemine geçilir.

Şeffaf Plak tedavisinde kullanılacak plak sayısı vakanın şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Benzer şekilde tedavi süresi de kullanılacak plak sayısına göre değişmektedir. Hastalanın bu plaklarının her birini ortalama 2-3 hafta civarında gerekmektedir. Clear Aligner Tedavisi sırasında çapraşık dişler için gerekli yerin sağlanması amacıyla dişlerde aşındırma yani stripping işlemi sıklıkla uygulanmaktadır.

Clear Aligner tedavisinin başarısı diş yapınız, diş köklerinin pozisyonları ve hastanın iş birliğine bağlı olarak değişmektedir. Zaten kısıtlı vakalarda kısıtlı sonuçların elde edilebildiği şeffaf plak tedavisinde plaklar günde ortalama 22 saat takılmalıdır. Yemek yerken ve dişlerinizi fırçalarken bu plakları çıkarabilirsiniz. Plakları yemek ve fırçalama dışında harici çıkarmalar tedavi sürecini uzatabilmektedir. Bu saatin altında bir kullanım ile bu tedaviden başarı beklemek hayal olacaktır!

Clear Aligner Tedavisi genel olarak;

  • Herhangi bir kapanış problemi olmayan
  • Diş dizilerinde genellikle ön bölgede çapraşıklıkları olan
  • Tel takmak istemeyen hastalar tarafından tercih edilen bir tedavi yöntemdir.

Clear Aligner Avantajları;

  • Dişlerin ön yüzeylerinden uygulanan geleneksel tel tedavilerine göre nispeten daha az gözükmektedir.
  • Tedavi sırasında ağız bakımının sağlanması daha kolaydır. Hasta istediği zaman apareylerini çıkartarak dişlerini fırçalayabilmektedir.

Clear Aligner Dezavantajları;

  • Her hastada uygulanabilecek bir yöntem değildir. Sadece basit vakalarda başarılı olunabilmektedir. Her türlü diş hareketini başarılı bir şekilde yaptırmak mümkün değildir. Özellikle kök hareketleri uygun şekilde yapılamamaktadır. Dişlerin sadece ağız içerisinde görünen kısımlarında bir düzelme görülmekte bu da tedavi sonrası ilerleyen dönemlerde nüks denilen dişlerin bozulabilmesine sebep olabilmektedir.
  • Dilendiği zaman hasta tarafından kolayca çıkarılabilir ve takılabilmesi tedavinin başarısını hastaya endekslemektedir. Hasta tarafından günde ortalama 20-22 saat olmak üzere düzenli olarak kullanması gerekmektedir.

Kliniğimizde şeffaf plak tedavisi yapılmakla birlikte gerek daha geniş yelpazede vakaları başarılı ile tedavi edebilmek gerek hasta iş birliğini ortadan kaldırarak tedavi kontrolünü doktora geçirmek gerekse her türlü diş hareketini başarılı bir şekilde yaparak tedavi sonrasında nüks sorunu yaşamamak amacıyla Lingual Sosyal Altı (LAS) veya Lingual Tedavi tercih edilmektedir.