2020 yılının mart ayında ülkemizde görülen ve dönemden bu yana yaşantımızı her alanda derinden etkileyen Covid-19 virüsü yapısı gereği sürekli olarak değişime uğramaktadır. Mutasyona uğrayan virüsün belirtileri farklı olabileceği gibi yapılan aşıların da mutasyona etkisi değişiklik gösterebilmektedir.

Son günlerde Hindistan’da ortaya çıkan virüsün Delta ve Delta Plus mutasyonları ve bu varyantlarının yapılan aşıya ne kadar duyarlı oldukları herkes tarafından merak edilmektedir.

Delta Mutasyonu Nedir?

Covid-19 virüsünün orijinal şekli yapısı gereği sürekli olarak değişime uğramaktadır. Söz konusu bu değişim virüsün ölümcül etkisini azaltacak olumu yönde olabildiği gibi tam tersi bir durumun ortaya çıkması da söz konusudur. Mutasyona uğrayan Covid-19 virüsünün alfa, beta, gama ve şimdilerde delta mutasyonu ortaya çıkmıştır. Delta mutasyonu ilk olarak Aralık 2020’de, Delta Plus mutasyonu ise Nisan 2021’de Hindistan’da görülerek oradan tüm dünyaya yayılmıştır. Haziran 2021 itibariyle varyant 80'den fazla ülkede tespit edilerek Türkiye’de de görülmeye başlamıştır.

Delta mutasyonu belirtileri nelerdir?

Bu mutasyona uğrayan virüs daha bulaşıcı ve akciğerlerde daha fazla hasar bırakmasının yanı sıra kullanılan ilaçlara da daha dirençli olması nedeniyle daha tehlikelidir. Covid-19 enfeksiyonunun başlıca belirtileri öksürük, ateş, koku ve tat kaybı iken Delta varyantına yakalananlar arasında en çok baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi belirtiler görülmektedir. Genç yaştaki hastalar "ağır bir soğuk algınlığı geçiriyormuş gibi" hissetmektedir. Bu nedenle de Covid-19 enfeksiyonu yanlışlıkla soğuk algınlığı gibi düşünülmekte ve bu da virüsün daha hızlı yayılmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple bu dönemde nezle, baş ağrısı ve boğaz ağrısı şeklinde ağır soğuk algınlığı geçiren kişilerin kendi sağlıkları ve virüsün yayılmasına sebep olmamak adına Covid-19 testi yapılması faydalı olacaktır. Bu noktada mutlaka tat ve koku sorunu yaşaması gerekmemektedir.

Aşıların Delta mutasyonuna etkisi nasıldır?

Ülkemizde en çok kullanılan iki aşının -Biontech ve Sinovac- bu varyantlara etkilerini inceleyen araştırmalara göre Delta ve Delta Plus varyantına karşı Biontech aşısının etkisinin %70-%90 arasında olduğu, buna karşılık Sinovac aşısının etkisinin 2-3 kat daha az olduğu bildirilmiştir. Ancak 3. doz Sinovac aşısının uygulanmasıyla Delta ve Delta Plus mutasyonlarına karşı daha etkili bir bağışıklık kazanılacağı gösterilmiştir.

Kliniğimizin tüm çalışanları 3. Doz aşılarını tamamlamış bulunmaktadır.