LİNGUAL ORTODONTİ KLİNİĞİMİZDE PANDEMİ DÖNEMİNDE ALINAN ÖNLEMLER

 

Tüm hastalarımız kliniğimize giriş sırasında ayak hijyen paspasını kullanmak ve galoş giymek ve maskeli olarak gelmek zorundadır. Bu dönemde maalesef hastalarımızı yanlarında bir kişiden fazla refakatçi ile kabul edemiyoruz

Kliniğe giren hastalarımızın öncelikle el antiseptiği kullanması sağlanmakta, hastalarımızdan mutlaka HES kodu istenmekte ve temassız ateş ölçer ile ateş ölçümü gerçekleştirilmektedir. Risk taşıyan hiçbir hasta kliniğimize kabul edilmemektedir. Uzun saçlı hastalarımızın saçlarını toplamaları ve kendilerine verilen bone ve eldivenleri takmaları istenmektedir.

Hastalarımızdan cep telefonlarını sessiz konuma almaları, çantalarında veya uygun bir yere koymaları istenmektedir.

Tüm çalışanlarımız Covid-19 ile ilgili detaylı bilgi sahibi olup, kliniğimizin gerekli bölümlerine bu hastalık ile ilgili bilgilendirme broşür ve görselleri yerleştirilmiştir.

Kliniğimizde hasta randevuları belirlenirken hastalarda yapılacak işlemlere göre hasta aralarında bırakılan randevu aralıklarına dikkat edilmekte, oluşabilecek hasta yığılmalarının önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Bu sebeple siz değerli hastalarımızdan klinik uygulamamız üzerinden randevularınızı mutlaka onaylamanızı rica ediyoruz.

Bekleme alanları ve klinikler belli aralıklarla düzenli olarak dezenfekte edilmekte, doğal yollarla havalandırılmaktadır. Dinlenme alanları, tuvalet ve banyo gibi ortak alanlar ve sıkça temas edilen tüm yüzeylerin rutin temizliği ve dezenfeksiyonu sağlanmaktadır. Bekleme alanında hastaların temasını arttıracak gazete ve dergi bulundurulmamaktadır. Bekleme alanı ‘maksimum hasta sayısı’ ve 1.5 metre kuralı dikkate alınarak düzenlenmiştir. Hastaların bu alanda sosyal mesafe kurallarını dikkate alarak maskeli şekilde beklemeleri sağlanmaktadır.

Tüm çalışanlarımız hasta üzerinde herhangi bir işleme başlamadan önce standartlara uygun önlük, maske ve eldiven kullanmakta, gerekli durumlarda tam kapalı gözlük ve yüz siperliği ile çalışmaktadırlar. Çalışma ortamında, temas edilen tüm yüzeylerin, kullanılan cihaz, ekipman ve araçlar düzenli olarak temizlenmekte ve dezenfekte edilmektedir. Kişisel hijyen açısından alkol bazlı el antiseptiği rutin hasta ve hekim kullanımı için kliniğimizin kolaylıkla ulaşılabilecek uygun yerlerine yerleştirilmiştir.

Hekim ve asistanlarımız hastada işlem öncesi ve sonrasında ellerini en az 20 sn. boyunca sabun ve suyla el hijyeni sağlanana kadar yıkamaktadır. Kliniğimizde tek kullanımlık el havluları ve temassız çöp kutularından faydalanılmaktadır.

Hasta ünite alındıktan sonra işlemlere başlamadan hastalarımızdan antiseptik gargara yapması istenmekte, söz konusu bu işlem tedavi süresince belli aralıklarla tekrarlanmaktadır.

Tükürük, kan gibi hasta salgılarının yüksek hızla dönen aletlerle ortama dağılımından mümkün olduğunca kaçınılmakta, bu tarz aerosol yaratacak işlemlerde gözlük ve siperlik kullanımı gibi ilave önlemler alınmaktadır.

Tek kullanımlık maske ve eldiven gibi malzemeler dış ortamdan izole edilerek atık kutusuna atılmakta, yeniden kullanılabilir el aletleri, ortodontik pensler, gözlük, yüz siperliği vb. malzemeler ise her kullanımdan sonra üreticilerin önerileri doğrultusunda dezenfekte edilmektedir.

Kliniğimizin tüm çalışanlarını Covid-19 aşısının 1. ve 2. Dozunu yaptırmışlardır.