Ağız sağlığının en önemli yapı taşlarından bir tanesi doğru konumlanmış dişler ve çenelerdir. Günümüzde modern ortodonti her yaşta bireyin ihtiyacına cevap verebilmekte, en az rahatsızlık ve sağladığı çeşitli alternatifler ile her çeşit vaka ve yaş grubunda istenilen sonucun elde edilmesine olanak sağlamaktadır.

Günümüzde geleneksel diş tellerinin aksine dişlerin arka yüzüne takılarak uygulanan Lingual Ortodonti fiyatları  günümüzde gelişen teknolojiler ile neredeyse mükemmel bir hale gelmiştir. Normal diş teli takılarak tedavi edilebilen her vakada uygulanabilen Lingual Teknik estetik açıdan diş teli taktırmak istemeyen hastaların tercih ettiği etkin bir tedavi yöntemidir. Lingual Tedavi de hastanın ağız yapısına uygun özel olarak üretilen ve dişlerin arka yüzlerine uygulanan ortodontik aygıtlar ile yapılan tedavide diş telleri hiçbir şekilde gözükmezler.

Lingual Ortodonti fiyatı özellikle erişkin hastalar arasında estetik kaygıları ortadan kaldırması nedeniyle günümüzün en popüler ortodontik tedavi yöntemlerinden biri olmuştur. Ancak Lingual Teknik ile tedavi olacak hastaların bu tedavi sırasında seçecekleri hekim konusunda iki önemli noktaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Birinci husus; Lingual Tedaviyi uygulayacak olan doktorun Lingual Ortodonti eğitimi almış olması gerekmektedir. Bu eğitimi almamış tecrübesiz hekimlerin yapacakları tedavilerde hastalar ciddi sıkıntılar yaşayabilmektedir. Nitekim bugün dijital ortamda bu tedavi yöntemi ile ilgili yazılan olumsuz yorumların temel sebebi budur. Lingual Ortodonti günümüzde ortodonti alanında üst uzmanlık olarak kabul edilmekte ve bu tekniğin eğitimini alan doktorlar Lingual Ortodontist unvanını almaktadırlar.

Diğer dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise; bu tedaviyi veren kliniğin tedavi ile ilgili işlemleri yapacak laboratuvarı kendi bünyesinde bulundurmasıdır. Bu bağlamda yurtdışından laboratuvar hizmeti alan kliniklerde tedavi sırasında ciddi sıkıntılar yaşanabilmektedir çünkü Lingual Ortodonti de laboratuvar hizmetine tedavinin sadece başında değil her aşamasında ihtiyaç vardır.

Bunların dışında Lingual Ortodonti de uygulanan braketler dil tarafında konumlanacağından hasta konforu dikkate alınarak daha küçük, daha ince ve daha yassı olarak üretilmektedirler. Kullanılacak materyalin boyutunun küçülmesi ve aynı zamanda hassasiyetinin korunması Lingual Tedavi de kullanılacak braketlerin daha maliyetli olmasına sebep olmaktadır.

Lingual Tedavi ücretleri temel olarak yukarıda açıklanan üç ana sebepten dolayı yani; üst uzmanlık gerektirmesi, tedavide kullanılacak malzemelerin daha maliyetli olması fakat en önemlisi tedavi sırasında hastada kullanılacak braket ve tellerin kişiye özel olarak hazırlanması -bir laboratuvar aşaması- gerektirmesi sebebiyle dışarıdan uygulanan geleneksel tedavilere göre daha maliyetli bir tedavidir. Tedavi ücreti vakaya göre değişmekle birlikte dışarıdan uygulanan seramik braketlere göre 2-3 kat daha pahalıdır.