İnsanın kendi hakkındaki fikir ve duygularının büyük bir bölümünü, dış görünüşü oluşturuyor. Özgüven, mutluluk ve başarı gibi pek çok kavram ile ilgili ipuçları veren dış görüntü, kişinin sosyal yaşamı, kariyeri ve ikili ilişkilerinde de önemli bir kriter olarak değerlendiriliyor. 

Uzmanlar, kişinin dış görünüşünün psikolojisini de etkilediği görüşünde birleşiyor. Bu etki, kişinin kendi psikolojisini şekillendirdiği gibi aynı zamanda sosyal psikolojide de kendini gösteriyor. Dış görünüşünden memnun olmayan kişilerde sıkça görülen içe kapanıklık, özgüven eksikliği ve mutsuzluk zaman içinde depresyona kadar ulaşabilen psikolojik rahatsızlıklara yol açıyor.

Sosyal yaşamda, doğrudan dış görünüş ve ilk izlenim ile gerçekleşen bir çeşit ön kabul protokolü işliyor. Güzel bir yüz, bakımlılık, gülümseme, temizlik, giyim tarzı gibi kriterlerle işleyen bu ön kabul aşaması için sadece 30 saniyelik kısa bir temas yeterli olabiliyor. Kendiyle barışık ve dış görünüşüne güvenen kişilerin sosyal yaşamlarında daha başarılı olmalarının sırrı da burada yatıyor. 

Kemerli ya da büyük bir burun, çene kusurları, zayıf saçlar, kilo problemi gibi kişinin dış görünüşünü etkileyen faktörler arasında yer alan diş kusurları, kişinin kendi hakkındaki duygu ve düşünceleri üzerinde çok güçlü bir etki yaratıyor. Bilinen tüm güzellik sırlarının başında gelen çekici ve samimi bir gülümseme için büyük önem taşıyan dişler, kişinin sosyal başarısını büyük ölçüde etkiliyor. Bugün, burun estetiği kadar sık başvurulan yetişkin ortodontisi, kişinin çapraşık dişlerinin düzeltilmesinin en sağlıklı ve en radikal yöntemi. Özellikle son yıllarda adı sıkça duyulan lingual ortodonti yöntemi, dişlerin arka yüzüne yerleştirilen tellerin kullanılmasıyla, konforlu ve estetik bir tedavi sürecini mümkün kılıyor.

Lingual Ortodonti Uzmanı Dr. Cem Caniklioğlu, diş kusurları ve güzellik arasındaki ilişkiyi şöyle açıklıyor, “İnsan yüzünde, kişinin nasıl biri olduğunu kaşlar, dudak yapısı, gözler, çene ve elmacık kemikleri anlatan pek çok öğe gizlidir. Dişler, tüm bu öğelerin adeta ahengini oluşturur. Çünkü aslında ağzımızı açtığımız anda yaşadığımız güven derecesi, tüm yüz kaslarımıza etki ederek karşımızdaki kişiye gizli bir mesaj iletir” diyor. 

Linugal tedaviye de değinen Dr. Cem Caniklioğlu, “Son yıllarda yetişkin ortodontisi en popüler estetik müdahaleler arasında yer alıyor. Özellikle, uyguladığımız lingual ortodonti tekniğinde kullandığımız görünmeyen diş telleri, kişinin daha temiz ve daha estetik bir tedavi süreci geçirmesine olanak sağlıyor”, şeklinde yaptığı açıklama aslında görünmeyen diş tellerinin kısa sürede popüler uygulamalar arasına nasıl girdiğini de açıklıyor. 

Günümüzde, güzelliğin artık şans olmadığı söylenebilir. Kişiler, tamamen kendi tercihleri ve girişimleri ile güzel ve etkileyici bir dış görünüşe sahip olabiliyorlar.  Estetik müdahaleler, giyim tarzı ve bakım, kişilerin dış görünüşleri ile ilgili ipleri ellerinde tutabilmelerini sağlıyor. Üstelik bu müdahaleler, son derece ulaşılabilir ve denenebilir oluşlarıyla da, kişilerin sıkça başvurdukları yöntemler arasında. 

 

milliyet.com.tr Link Haber Dış Görünüşünüz Şansınız Değil, Tercihinizdir
stargazete.com Link Yaşam Dış görünüşünüz fikirlerinizi ve duygularınızı etkiliyor!
iha.com.tr Link Sağlık Dış Görünüşünüz Şansınız Değil, Tercihinizdir
milligazete.com.tr Link Sağlık Dış Görünüşünüz Şansınız Değil, Tercihinizdir
mynet.com Link İstanbul Dış Görünüşünüz Şansınız Değil, Tercihinizdir
bursadabugun.com Link Güncel Dış görünüşünüz fikirlerinizi ve duygularınızı etkiliyor!
turktime.com Link Haber Dış görünüşünüz fikirlerinizi ve duygularınızı etkiliyor!
haberciniz.biz Link Güncel Dış Görünüşünüz Şansınız Değil, Tercihinizdir
ogunhaber.com Link Güncel Dış Görünüşünüz Şansınız Değil, Tercihinizdir
f5haber.com Link Yaşam Dış görünüşünüz fikirlerinizi ve duygularınızı etkiliyor!
beyazgazete.com Link İstanbul Dış Görünüşünüz Şansınız Değil, Tercihinizdir
gundemelazig.com Link Sağlık Dış Görünüşünüz Şansınız Değil, Tercihinizdir
malatyagercek.com Link Sağlık Dış Görünüşünüz Şansınız Değil, Tercihinizdir
pegarose.com Link Sağlık Dış Görünüşünüz Şansınız Değil, Tercihinizdir
hakimiyet.com Link Sağlık Dış Görünüşünüz Şansınız Değil, Tercihinizdir
marasgundem.com Link Haber Dış Görünüşünüz Şansınız Değil, Tercihinizdir
olay53.com Link Haber Dış Görünüşünüz Şansınız Değil, Tercihinizdir
haberdenhaber.com Link Sağlık Dış Görünüşünüz Şansınız Değil, Tercihinizdir
mansetx.com Link Güncel Dış Görünüşünüz Şansınız Değil, Tercihinizdir
anadolutelgraf.com Link Sağlık Dış Görünüşünüz Şansınız Değil, Tercihinizdir