Dişler üzerinde çürük, kırık gibi sebeplerden oluşan madde kaybını ortadan kaldırma ve dişe yeniden bütünlüğünü kazandırmak amacıyla yapılan işleme diş kaplaması denilmektedir. Diş hekimliğinde kaplamalar dişlerin rengini değiştirmek, dişler arasındaki boşluğu kapatmak, dişlerdeki çapraşıklıklardan kurtulmak ve madde kaybından kaynaklanan form bozukluklarını düzeltmek için kullanılmaktadır. Ancak yukarıda açıklanmış olan dişlerdeki aralık veya çapraşıklıklardan kurtulmak için yapılan kaplama uygulamaları diş sağlığı üzerinde yaratacağı sıkıntılar sebebiyle sakıncalı olarak görülmekte ve bu gibi durumlarda ortodontik tedavi önerilmektedir.

Kuron yani halk arasında kaplama olarak bilinen uygulamalarda diş üzerinde kesim yapılır sonrasında ise alınan ölçü laboratuvara yollanarak arzu edilen form ve renkte diş hazırlanır ve ağız içerisine uygulanır. Malzeme türlerine göre farklı kron tipleri vardır. Tedaviyi yapacak diş hekimi hastaları muayene ederek ve tedavi için en uygun kuron yani kaplama çeşidine karar verecektir. Diş kaplamaları ağız bakımının iyi olduğu ve diş hekimi kontrollerinin düzenli olarak yapıldığı durumlarda 5-10 yıl arasında sorunsuz olarak kullanılabilmektedir.

Kaplama çeşitleri nelerdir?

-Metal destekli porselen kuronlar

-Zirkonyum destekli porselen kuronlar

-Tam seramik kuronlar

-Seramik veya kompozit lamina kronlar

Metal destekli porselen kaplamalar

Metal destekli porselen diş kaplamaların iç kısmı metaldir. Diş formunda yapılan metal destek kısım sonrasında porselen ile kaplanır Dayanıklılığın dışında estetik olarak ta kaliteli ürünler olmasına rağmen alt yapılarını oluşturan metalin ışık geçirgenliğinin iyi olmaması sebebiyle doğallık açısından sıkıntı yaratabilmektedir.

Zirkonyum destekli kaplamalar

Zirkonyum destekli kaplamalar, doğal dişe en yakın ışık geçirgenliğine sahip estetik kaplama uygulamalarıdır. Zirkonyum diş kaplama, alerji riskini ortadan kaldıran, diş eti ile daha sağlıklı bir uyum sağlayan ve ayrıca metal destekli seramik kaplamalardan çok daha yüksek ışık geçirgenliğine sahip daha estetik bir çözümdür. Bu kaplamalarda alt yapıyı oluşturan zirkonyum renginin beyaz olması sebebiyle metal destekli kaplamalar gibi ışık geçirgenliğinde bir sorun yaratmaz.

Tam seramik kaplamalar

Tam seramik kaplamalar, özellikle ön dişlerde estetik amaçlı kullanılan estetik açıdan en başarılı kaplamalardır. Bu kaplamaların doğal dişlerden ayrılması neredeyse imkansızdır. Metal veya zirkonyum destekli kuronlara göre opak madde içermediğinden dolayı şık geçirgenliği çok yüksektir. Bu kaplamaların kalınlığı daha az olduğu için, diş kesimi sırasında yüzeyden kaldırılacak madde miktarı daha az olmaktadır.

Seramik veya kompozit lamina kron 

Seramik veya kompozit lamina kronlar dişlerin ön yüzeylerinden çok az miktarda madde kaldırılarak yapılan 0,3-0,7 mm kalınlığında estetik uygulamalardır. Bu uygulamalar hasta koltuktayken bir seansta yapılabilir.