Dişlerimizin sağlıklı ve estetik olması kendimize olan özgüveni arttırır ve daha iyi hissetmemizi sağlar. Sağlıklı ve düzgün dişler sosyal hayatımızı olumlu yönde etkiler, hayatımızın her sürecinde bizi daha avantajlı bir konuma taşır.

Hayal ettiğiniz düzgün dişlere ve güzel bir gülümsemeye kavuşmak bazen hayal gibi görünse de günümüzdeki teknolojik gelişmeler sayesinde artık daha kolay! Bu noktada hastalarımızın sorması gereken asıl doğru soru; çevremde, resimlerde veya reklamlarda gördüğüm düzgün dişler ve çekici gülümsemeye sahip olabilirmiyim değil, bu noktaya konusunda tecrübeli hangi uzman doktorlar ile ulaşabilirim olmalıdır.

Evet bu noktaya ulaşmak bazen sadece ortodontik tedavi ile mümkün olmayıp bir ekip çalışmasını gerektirmektedir!

Günümüzde diş estetiği ağız ve yüz estetiğinin en önemli parçasıdır. Doğal ve hoş bir görüntünün ilk kuralı harika dişlerdir ve hangi işi yaparsanız yapın güzel bir gülümseme, sağlıklı ve düzgün dişler size daima önemli avantajlar sağlayacaktır.

Diş estetiğinin süreci biraz zor gözükse de konusunda uzman doktorlar ile kolaylıkla sonuçlandırılabilir. Öncelikle diş estetiğinin güzelliklerine ve size sağlayacağı faydalara kendinizi inandırın, sonrasında sıra doğru uzmanı bulmaya gelecektir!

 

Diş estetiği sadece görüntü için mi yapılır?

Elbette ki hayır! Hastalar diş estetği ile güzel ve çekici bir gülümseme yanında düzgün bir kapanışa sahip olurlar. Bu tedavi sırasında yapılacak işlemler özellikle de ortodontik tedavi sayesinde dişlerdeki çapraşıklıklar düzeltilir, dişlerdeki kapanış bozuklukları tedavi edilerek hastalara düzgün çiğneme fonksiyonu kazandırılır.

Diş estetiğinin süreçleri de önemlidir. Kişiye özel bir tedavi olan diş estetiğinde elbette ki bu süreçler hastalara göre farklılık gösterse de genel olarak aşağıda açıklanan şekilde bir yol izlenmektedir

a-) Hasta muayene edilir, tedavi süreci belirlenir.

b-) Diş taşı temizliği, dolgu kanal tedavisi vb. gibi işlemler tamamlanır.

c-) Diş estetiğinin temelini oluşturacak ortodontik tedavi süreci başlar

d-) Ortodontik tedavi sonunda bazı vakalarda süreç souçlanabilir veya diş rengine ve/veya          formlarına yönelik diş beyazlatma, lamina diş, zirkon diş vb. gibi ilave estetik uygulamalara geçilir.

 

Diş estetiği ve Lingual tedavi

Yukarıda da belirtildiği üzere diş estetiğinin temelini oluşturacak süreç ortodontik tedavidir. Bu tedavi sırasında dişlerdeki bozukluklar düzeltilerek ya diş estetiği tedavisi tamamen bitirilir veya daha sonra yapılacak işlemler için bir anlamda alt yapı hazırlanmış olur. Ne şekilde olursa olsun uzun süren ortodontik tedaviler estetik olarak büyük sıkıntılara sebep olmakta ve hastalar bu sebepten dolayı ortodontik tedavilere mesafeli yaklaşmaktadır. İşte bu noktada; uzun soluklu ortodontik tedavilerde uygulanacak lingual teknik ile hastaların estetik sorunları tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Özellikle bazı vakalarda uygulanabilen ve Dr.Cem Caniklioğlu tarafında modifiye edilmiş LSA (Lingual Sosyal Altı) tedavisi ile hem tedavi süresi hem de tedavi maliyetlerinde bir azalma sağlanabilmektedir.

 

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için sadece Lingual teknik alanında hizmet veren kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.