Halk arasında Yaprak Porselen Diş adıyla da bilinen Lamine Dişler veyakaplamalardişlerde görülen renk ve şekil bozukluklarına, kırılmalara çözüm olarak yapılmaktadır. Bu amaçla dişlerin ön yüzeylerinde ufak aşındırmalar yapılır, sonrasında laboratuvardan gelen porselen dişler aşındırma yapılan yüzeyin üzerine yapıştırılır. Lamine Diş ışığı geçirgenliği ve yansıtabilmesi sayesinde mükemmel estetiklik sağlar.

Yukarıdaki açıklamadan net bir şekilde anlaşılabileceği üzere lamine diş uygulamalarında diş yüzeyinden az da olsa bir miktar madde kaldırılmakta diğer bir deyişle diş az da olsa kesilmektedir.

Lamine Diş Kimlere Uygulanır?

  • Dişlerinde kırılma veya çatlama bulunan kişilere,
  • Diş renginde lekeler bulunan kişilere uygulanabilir.

Lamine dişlerin sıklıkla basit çapraşık dişlerin düzeltilmesinde veya aralıklı dişlerde boşlukların kapatılması amacıyla uygulandığı görülmektedir. Bu son derece yanlış bir işlemdir. Bu gibi vakalarda çözüm için ortodontik tedavi yapılmalıdır. Bunun yerine yapılacak lamine diş uygulaması ile zaten kesim yapılacak olan dişlerde çapraşıklığın da düzeltilmesi için daha fazla kesim yapılmakta ve dişlere daha fazla zarar verilmektedir.

Apareylerin görüntüsünden dolayı ortodontik tedaviye mesafeli yaklaşan erişkin hastalarda Lingual Ortodonti bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında basit vakalarda uygulanabilen kısa süreli Lingual Tedavi Lingual Sosyal Altı (LAS) bu sorunların çözümünde kullanılan en önemli ortodontik tedavi yöntemleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sadece Lingual Teknik ile tedavi yapılan kliniğimizde lamina diş uygulaması öncesinde yapılan Lingual Tedavi ile dişlerdeki çapraşıklık ortadan kaldırılmakta bu şekilde sadece lamine diş uygulaması ile dişlerde yapılacak olan aşındırma miktarı minimuma indirilmektedir.

Lamine Diş Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

  • Lamine Dişler tamamen porselen olduğundan doğal diş görünümündedirler.
  • Pürüzsüz ve mükemmel estetikliğe sahip dişlere kavuşmanızı sağlarlar.
  • Lamine Diş yaptırdığınızda bu dişlerde renklenme olmaz renklerini korurlar.

Lamine Diş Yaptırmanın Dezavantajları Nelerdir?

  • Lamine Diş uygulamasının her aşaması hassasiyet gerektirmektedir. Hastanın beklentisinin net olarak anlaşılabilmesi, dişlerin ihtiyacı olan ölçümlerinin doğru şekilde yapılması ve aşındırılması gerekmektedir. İyi bir laboratuvar aşaması bu uygulamanın olmaz ise olmazıdır.
  • Diş sıkma problemi olan kişilerde uygulanmamalıdır.

Lamine Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

Lamine Dişler gelişen teknoloji sayesinde oldukça dayanıklıdır. Kırılmayan ve düşmeyen lamine dişleriniz ağız sağlığınıza dikkat etmeniz ile beraber 10-20 yıl boyunca kullanılabilmektedir. Ancak ağız bakımının iyi olmadığı vakalarda bu süre kısalmaktadır.

Lamine Diş Fiyatları Ne Kadar?

Lamine Diş Fiyatları, hastanın diş yapısına uygun olan porselen diş çeşidine ve uygulanacak diş sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir.