Hastalık ile yapılan değişik çalışmalar sonucunda virüs hakkında her geçen gün daha fazla bilgi elde edilmekte ancak buna karşılık virüsün kendi yapısında meydana gelen değişikler bu yeni bilgilerin birçoğunu geçersiz kılmaktadır. Görünen o ki; daha bir süre bu virüs veya onun değişen şekliyle hayatımıza devam etmek zorunda kalacağız.

Son dönemde meydana gelen en önemli gelişme virüsün mutasyona uğramış farklı türlerinin ortaya çıkmaya başlaması. Bu mutasyona uğramış yeni Covid-19 virüsünün şu anda kullanılmakta olan test yöntemleri ile ne kadar sağlıklı tespit edilebileceği için bir soru işareti. Benzer şekilde şu an kullanılmakta olan aşılarında bu mutant virüs üzerindeki etkisi de tam olarak bilinmiyor.

Bunları dışında yapılan değişik araştırmalar COVİD-19 sonrası hastalığın uzayan etkilerinin sıklıkla görülebildiği ve salgın sonrasında da dünyanın bir süre daha bu hastalığın neden olduğu sorunlarla uğraşacağını gösteriyor. Uzamış Covid veya Post Covid olarak adlandırılan bu durumda hastalık belirtilerinin azalmasıyla negatife dönen hastaların bir bölümünün bu hastalıktan tamamen kurtulamadığı, sonrasında da hastalık belirtilerini andıran ağrı, halsizlik, yorgunluk, günlük faaliyetlerde düşüş, konsantrasyon eksikliği, uyku bozukluğu, göğüs, kas, eklem gibi her bölgede devam eden ağrılar ile psikolojik sorunlar gösterdiği saptanmıştır.

Post Covid hakkında yapılan değişik çalışmaların önemli bulguları tıp dünyasının yeni bir hastalık türü ile karşı karşıya olduğunu göstermektedir.

Tüm bunların dışında birde konunun ekonomik boyutu gündemde

Yukarıda da belirttiğim sebeplerden dolayı bu hastalık bir süre daha gündemimizde yer alacak gibi gözüküyor. Bu noktada bizim yapabileceğimiz tedavi edici yöntemlerden çok önleyici yöntemler üzerine yoğunlaşmak olacaktır. Bu konuda özellikle en riskli grup olan dişhekimleri gerekli koruyucu tüm önlemleri titizlikle uygulamalı, hiçbir şekilde ne kendilerini nede hastalarını riske atmamalıdır.

Pandemi sürecinin başından bu yana her türlü önlemi titizlikle uygulayan kliniğimiz bundan sonra da konu ile ilgili gelişmeleri yakından takip ederek gerekli ilave önlemleri vakit kaybetmeden almaktadır. Konu ile ilgili Cem Caniklioğlu Lingual Ortodonti Kliniği bünyesinde ve yer aldığı Nurol Tower’ da alınan pandemi önlemleri hakkında detaylı bilgileri aşağıdaki linklerden öğrenebilirsiniz.