Invisalign Tedavisi laboratuvar ortamında kişiye özel olarak hazırlanan şeffaf plakların dişler üzerine geçirilerek tel kullanılmadan uygulanan bir ortodontik tedavi çeşididir. Nispeten estetik olduğundan dolayı erişkin hastalar tarafından tercih edilebilmektedir. Hasta tarafından takıp çıkartılabilir olduklarından tedavi başarısı için tedavi süresince çok ciddi bir hasta işbirliği gerektirmektedir. Günde en fazla iki saat civarında ve sadece yemek sırasında çıkartılarak kullanılmalıdır.

Şeffaf plaklar ile çapraşık dişlerin tedavisi ortodontik tedavide gelinen son teknolojilerden birisidir. Invisalign veya Şeffaf Plak Tedavisinin en önemli tercih edilme nedeni, dişlerdeki çapraşıklıkların tedavisi sırasında ortodontik tedavi gördüğünüzün belli olmamasıdır. Kısacası InvisalignŞeffaf Plak Tedavisi” ortodontik tedavi ihtiyacı olan hastaların braket kullanmadan istedikleri gülümsemeye kavuşmaları için geliştirilmiş ancak sadece belli vakalarda diş teline alternatif olabilecek bir tedavi tekniğidir.

Invisalign tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta vaka seçimidir. Her ne kadar Şeffaf Plak Tedavisi ile tüm ortodontik vakaların kusursuz bir şekilde tedavi edildiği belirtilse de bu söylem gerçeği yansıtmamaktadır. Invisalign sadece basit ortodontik vakaların tedavisinde başarılı sonuçlar vermektedir. Komplike vakaların tedavisinde estetik ortodontik tedavide tek çözüm Lingual Ortodontidir. Bunun dışında ara çözüm olarak Lingual Sosyal Altı (LAS) adını verdiğimiz lingual braketlerin sadece ön bölge dişlere uygulandığı teknikte günümüzde Şeffaf Plak Tedavisi ne alternatif olarak ortaya çıkmaktadır.

Vaka seçimi doğru yapıldığı takdirde Invisalign ortodonti alanında oldukça güvenilir bir tedavi yöntemidir. Ancak sürekli altını çizdiğimiz üzere sadece belli vakalarda kullanılması uygundur.

 

 

INVISALIGN

LOT*

LSA**

GOT***

Görünmez

Kısmen

Evet

Evet

Hayır

Çıkartılabilir

Evet

Hayır

Hayır

Hayır

Ağızda tahriş ve/veya rahatsızlık

Kısmen

Kısmen

Kısmen

Kısmen

Ağız Bakımı/Fırçalama

Evet

Evet

Evet

Evet

Beslenme

Evet

Evet

Evet

Evet

Her vakaya kolay uygulanabilir

Kısmen

Evet

Kısmen

Evet

 

*LOT: Lingual Ortodontik Tedavi (İçeriden Uygulanan Tel Tedavisi)

**LAS: Lingual Sosyal Altı

***GOT: Geleneksel Ortodontik Tedavi (Dışarıdan Uygulanan Tel Tedavisi)