Tebessüm her kapıyı açan sihirli bir anahtardır, gülmek ruhun gıdasıdır…Daha birçok deyim ve cümle var gülmek üzerine. Gülmenin sağlık ve hayat üzerindeki pozitif etkileri elbette kaçınılmaz bir gerçek. Gülmeyi başaran kişi stresten uzaklaşmayı başarıyor. Üzüntülerini unutuyor, hayata daha pozitif bakıyor. Güzel gülmeyi başardıysanız o zaman hayatınız çok daha pırıltılı oluyor.

Başka bir gerçek var ki o da “sağlıklı ve güzel gülebilmek. Bozuk çene yapısı veya çapraşık dişler kişinin dış görünümünü ve elbette gülüşünü olumsuz etkileyebiliyor. Özellikle Avrupa ülkeleri ve Amerika’da aileler daha çocukluk çağlarında diş teli uygulamasıyla bu problemi baştan çözebilmiştir. Buna karşılık ülkemizde ortodontik tedavi alanındaki gelişmeler ve farkındalık daha geç başladığı için bu tedaviler gecikmiş ve gözle görülür diş çapraşıklığı problemleri özellikle erişkin hastalarda daha belirgin olmuştur.

Ortodontik tedavi için öncelikle herkesin bu konuda yaş sınırı olmadan bir tedavi alabileceğini bilmesi gerekiyor. Bu sorunu yaşayan kişiler, “Benim dişlerim çarpık, ağız yapım doğuştan böyle” ya da “çene yapım bu şekilde” diyerek kabullenmek yerine daha güzel bir ağız ve diş yapısına sahip olabilmenin yollarını aramalılar. Şu bir gerçek ki düzgün ve sağlıklı görünen dişler sizi her ortamda bir adım öne çıkarmaktadır.

Estetik kaygıların yanı sıra çapraşık dişlerin kişi için yarattığı başka sorunlar da vardır. Çapraşık ve kapanış bozukluğu olan bir ağızda diş fırçasının uzanamadığı kuytu alanlarda yiyecekler birikmekte ve bu da dişlerin çürümesi ve hatta ilerleyen dönemlerde kaybedilmesine kadar giden bir sorun yaşatmaktadır. Öte yandan bu artıklar ve bakteri plağının oluşması ağız kokusunu da beraberinde getirmektedir. Durum böyle olunca kişi hem diş sağlığından hem de estetiğinden şikayetçi olarak bir ortodontiste başvurmaktadır.

Çapraşık dişlerin tedavi edilmesi ve güzel bir gülüşe sahip olmanın birçok yolu vardır. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse dişler kesildiği ve mine dokusunda işlem yapıldığı için salt çapraşık diş düzeltilmesi tedavisinde porselen ve lamina tedavisini kesinlikle önermiyoruz. Dişin kalıbı alınarak belli sürelerle ağıza takılıp çıkarılabilen “şeffaf plak” uygulamasını da sadece basit çapraşıklık vakalarında uygulanabildiği, kullanımı hastanın inisiyatifinde olduğu ve bu yüzden yanlış uygulamalara açık olduğu için tavsiye etmiyoruz. Dişlerin düzeltilmesinin en doğal yöntemi ortodontik tedavidir. Çünkü ortodontik tedavide dişe ve diş minesine kesinlikle müdahale edilmemekte, kişi tedavi tamamlandığında kendi dişlerini kullanabilmektedir.

Ortodontik tedavi ise iki şekilde yapılmaktadır. Dışarıdan uygulanan geleneksel teller ve içeriden uygulanan Görünmez Diş Teli veya Görünmeyen Diş Teli. Ağızda istenmeyen bir görünüme neden olan ve uzun süre diş üzerinde kalan geleneksel diş telleri estetik kaygı taşıyan kişiler tarafından tercih edilmiyor ve erteleniyordu. Örneğin dişin ön yüzeyinden uygulanan tellerini taşıyan kişi önemli ya da romantik bir yemek sırasında yemek artıkları nedeniyle sürekli dişlerini temizleme gereği duyarak yemeğini bölmek zorunda kalıyor. Bu durum da hem psikolojik hem de fiziksel olarak rahatsızlık yaratıyordu.

İşte artık günümüzde labial tedavinin yukarıda örnek verdiğimiz handikaplarını ortadan kaldıran yeni bir tedavi tekniği var. Lingual Ortodonti denilen bu tedavi yönteminde teller ve braketler dişin ön kısmına değil arka kısmına uygulanıyor. Lingual Tedavi nin en önemli özelliği hastaların estetik kaygılarını gidermesi ve başkaları tarafından fark edilmesinin imkansız olması. Özellikle iş dünyasında sürekli toplantılarda ya da göz önünde olan kişiler bir yandan düzgün dişlere sahip olurken diğer taraftan da tedavi sırasında özgürce gülümseyebiliyor, toplantılarını yapabiliyor ve hayatlarına kesintisiz olarak devam edebiliyor.  Öte yandan bu tedaviyi tercih eden hastalarımız psikolojik olarak da çok rahat ediyorlar. Dişlerin ön yüzeyinden braket uyguladığımız hastalar tedavi süresini daha uzun hissediyorlar. Nedeni de bu tellerin görünmesi ve her zaman hayatlarının içinde olması. Oysa ki dişlerin arkasından uygulanan Lingual Teknik te hasta tedavi olduğunu bile hissetmiyor, hissettirmiyor. Bu tedavi ortodontisti ile arasında bir sır olarak kalıyor.