Günümüzde erişkin hastalar tarafından en çok tercih edilen ortodontik tedavi yöntemi olan Lingual Teknik ile yanlış bilinen veya maalesef ortodontistler tarafından yanlış olarak dillendirilen başlıkları sebepleri ile birlikte irdelemek bu tedavi yöntemini düşünen hastaların akıllarında Lingual Ortodonti ile ilgili herhangi bir soru kalmaması açısından önemlidir.

 

  • Lingual Tedavi her vakaya uygun değildir, aynı sonucu alamazsınız!

Yanlış! Lingual Ortodonti bu konuda yeterli eğitimi almış ortodontistler tarafından her vakada başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Lingual Ortodontist ler tarafından yapılan uygulanan bu tedavi yönteminde her türlü ortodontik bozukluk dışarıdan uygulanan klasik teller ile olduğu gibi başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Tedavi sonucu ve başarısı açısından Lingual Teknik veya dışarıdan uygulanan geleneksel teller arasında herhangi bir fark yoktur.

 

  • Lingual Tedavi sırasında diliniz parçalanır!

Yanlış! Lingual Teknik de kullanılan braketler geleneksel ortodontik aygıtlara göre hasta konforu dikkate alınarak daha küçük, ince ve yassı olacak şekilde üretilmişlerdir. Tedavi başındaki ortalama 2 haftalık adaptasyon döneminde dilde hafif kızarık ve tahrişler olabilir ancak bu durum tamamen geçicidir. Dilin parçalanması gibi bir durum söz konusu değildir.

 

  • Lingual Tedavi sırasında konuşamazsınız!

Yanlış! Ortalama 2 haftalık bir adaptasyon dönemi sonunda konuşma tamamen normale dönmektedir. Sadece tedavinin başında bazı harflerin telaffuzunda ufak sıkıntılar yaşanabilmektedir ancak hiç konuşamama gibi bir durum söz konusu değildir. Kliniğimizde konuşma ile ilgili adaptasyon döneminin kısaltılması amacıyla hastalara konuşma egzersizleri verilmektedir.

 

  • Lingual Ortodonti de tedavi daha uzundur!

Yanlış! Lingual Ortodonti eğitimi almış ortodontistlerin yapacakları tedavilerde tedavi süresi dışarıdan takılan teller ile yapılan tedavi süreleri ile aynıdır.

 

  • Lingual Ortodonti de tedavi son 3 ayında teller dışarıdan takılarak sonlandırılır!

Özellikle Lingual Ortodonti tecrübesi olmayan veya bu tekniği ilk defa uygulayacak ortodontistler tarafından dillendirilen bu ifade tamamen yanlıştır! Lingual Tedavi de vaka lingual braketler ile başlanır ve aynı braketler ile bitirilir. Tedavinin herhangi bir safhasında telleri dışarıya almaya gerek yoktur.

 

  • Lingual Tedavi de daha fazla braket kopması yaşanır!

Yanlış! Genel olarak Lingual Ortodonti de braketler laboratuarda kişiye özel olarak hazırlanmakta olup braket tabanı ile diş yüzeyinin temas ettiği alan geleneksel braketlere göre daha geniştir. Söz konusu bu durum tutuculuğa olumlu etki ettiğinden tam aksine lingual braketlerin tutuculuğunun daha iyi olduğunu söylemek mümkündür.