Güzel ve çekici bir gülümsemeye sahip olmak dış çevre ile iletişimimizde, reklamlarda, önemli iş görüşmelerinde, toplantılarımızda kısacası sosyal hayatımızda bizi bir adım öne çıkartmaktadır. Nitekim günümüzde birçok tanınmış kişi güzel bir gülüşe sahip olabilmek için diş estetiği uygulamalarını sıklıkla tercih etmektedirler. Güzel bir gülüş kişinin karşı taraf ile olan iletişim gücü arttırır ve dikkatlerin konuşmacı üzerinde olmasını sağlar.

Gülüş Estetiği doğuştan ya da ilerleyen yaşlarda çeşitli sebeplerle diş ya da diş etlerinde oluşan sorunları gidermek amacıyla uygulanan bir tedavi çeşididir. Estetik Gülüş ihtiyacı gülme sırasında dişlerimizde görülen şekil bozuklukları ve lekelenmelerin dış görünümümüzü kötü etkilemesi ve bu durumun iletişim ve öz güven sorununa sebep olmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Bu tedavide dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar dudak seviyesi, diş eti seviyesi, diş boyutu, diş rengi ve dudak ve diş uyumudur.

Hastalarda yapılacak olan Gülüş Estetiği uygulamaları ile dişlerdeki kırık ve çatlaklar, diş rengi sorunları, dişlerdeki çapraşıklıklar ve boşluklar, diş boyutundaki uyumsuzluklar ve diş etlerindeki şekil bozuklukları giderilir.

Estetik Gülüş için yapılacak işlemler kişiye özel olacak şekilde planlanmaktadır çünkü her bireyin estetik ihtiyacı farklı olabilmektedir. Örneğin bazı vakalarda diş eti seviyeleri uygun değil iken diğer vakalarda diş boyutları ile ilgili sıkıntılar mevcuttur. Bu sebeple bu işlemin uygulanacağı vakalarda kişinin yüz yapısı, cinsiyeti, yaşı ve yapılacak estetik tedaviden istek ve beklentileri estetik gülüş planlaması öncesinde göz önüne alınmalıdır.

Estetik Gülüş Çeşitleri Nelerdir?

  • Çekici Estetik Gülüş: Diş boyutunda sorun yaşayan hastaların ön dişlerini daha dikkat çekici konuma getirmeyi sağlar.
  • Hollywood Gülüşü: Dudak ve dişlerin uyumu aynı zamanda boyutunu ilgilendiren bu gülüş çeşidi içinde hastanın üst ön dişleri, kesici dişlerin belirginliği, alt kesici dişlerin ise gülme sırasında görünmesini sağlar.
  • Sportif Gülüş: Kesici dişlerin daha uzun olarak konumlandırılmasını sağlar.
  • Entelektüel Gülüş: Diş seviyelerini aynı düzeyde tutulur.

Estetik Gülüş Sonrası Nasıl Değişiklikler Meydana Gelir?

  • Estetik gülüş ile doğal ve yüzümüz ile uyumlu yakışan düzgün dişlere sahip olunur.
  • Diş renkleri daha canlı ve çekici olur.
  • Diş etleri sağlıklı bir görünüme bürünür.
  • Diş üzerinde bulunan kırık ve çatlaklar düzeltilmiş olur.
  • Güzel ve etkileyici gülüşe sahip olunur.

Estetik Gülüş uygulamasında sıklıkla uygulanan yöntemlerden olan ortodontik tedaviye tellerin görüntüsü ve tedavi süresinin uzun olması sebebiyle hastalar mesafeli yaklaşmaktadır. Ancak son yıllarda sıklıkla uygulanan Lingual Ortodonti diş teli taktıracak ancak tellerin görüntüsünü istemeyen hastaların sıklıkla tercih ettiği tedavi yöntemi olmuştur. Sadece görünmeyen diş tellerinin uygulandığı Türkiye’deki ilk ve tek klinik olan Dr. Cem Caniklioğlu Lingual Ortdonti Kliniği’nde Lingual Tedavi ile sadece dişlerinizdeki çapraşıklıklardan kurtulmakla kalmayacak aynı zamanda arzu ettiğiniz estetik gülüş çeşidine de kavuşabileceksiniz!