Gizli diş teli tedavisi adından da anlaşılacağı üzere, ortodontik aygıtların dişlerin ön yüzeyleri yerine, dil tarafındaki arka yüzeylerine yerleştirildiği tedavi yöntemidir. Aslında bu tekniğin ortaya çıkışı 1970’ler sonu, 80’ler başıdır. Yani 35-40 yıl geriye dayanmaktadır. Ancak tekniğin yeniden popüler olması özellikle son 20 yıl içerisinde estetik ortodonti alanında meydana gelen teknolojik gelişmeler sayesinde olmuştur. Söz konusu bu gelişmeler ortodontistlere hastalarına başkaları tarafından fark edilmeyecek ve konuşma zorluğu oluşturmayacak şekilde tasarlanmış tedavi yöntemlerini sunma olanağı sağlamıştır. Günümüzde artık estetik sabit ortodontik tedavi denilince akla braket ve tellerinin dişlerin arka yüzeylerine yerleştirildiği görünmeyen diş teli tedavisi gelmektedir. Bu tedavi yöntemi sayesinde özellikle erişkin hastalar uzun süren ortodontik tedavi süresince estetik açıdan hiçbir kaygı yaşamamaktadır.

Görünmeyen diş teli ile yapılan tedavilerin en önemli avantajları;

  • Kesinlikle başkaları tarafından fark edilmez

  • Tedavi planı hastalardan alınan dijital modeller üzerinde yapıldığından tedavi sonucu öngörülebilir olmaktadır.

  • Saklı tel tedavisinde kullanılan braket ve teller hasta konforu dikkate alınarak kişiye özel olarak üretildiğinden hastalara verdikleri rahatsızlık adaptasyon döneminde minimumdur.

  • Tekniğin en önemli avantajlarından bir tanesi tedavi sırasında meydana gelebilecek diş çürükleri ve dişler üzerinde oluşabilecek deminerilizasyon alanları dışarıdan uygulanan klasik tellere göre daha azdır.

  • Bu tedavi konusunda uzmanlaşmış ortodontistler-lingual ortodontist tarafından uygulandığında tedavi sonuçları açısından klasik ortodontik tedavi yöntemleri ile arasında fark yoktur. Her türlü ortodontik vakada başarıyla uygulanabilmektedir

  • Tedavi sırasında meydana gelebilecek braket kopması, tel kırılması açısından dışarıdan uygulanan ortodontik tedavi yöntemleri ile arasında fark yoktur.

  • Tedavi süresi dışarıdan uygulanan tedavilere daha uzun değildir hatta bazı vakalarda tedavi süresi daha kısa olabilmektedir.

  • Gizli diş telleri ile yapılan tedavilerde yaş sınırlaması yoktur.

 

Hasta saklı diş teli tedavisine nasıl karar vermelidir? 

Düzgün dişler ve güzel bir gülümseme kişinin yüz güzelliğinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Dişlerinin görüntüsünden memnun olmayan kişilerin öncelikle labial veya lingual tedavi hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Bu kişiler “benim dişlerim çarpık, ağız yapım doğuştan böyle ya da çene yapım böyle” diyerek, kabullenmek yerine daha güzel bir ağız ve diş yapısına nasıl sahip olabilirimin yollarını aramalıdırlar. Herkesin bu konuda bir tedavi alabileceğini bilmesi gerekmektedir.

Hasta şayet çapraşıklığı tel takarak düzeltmeye karar verdiyse ve tedavi sırasında tellerinin gözükmesini istemiyorsa işte görünmez diş teli tedavisi bu noktada devreye girmektedir. Gizli diş teli tedavisi aynı dışarıdan uygulanan geleneksel teller gibi gibi herkese uygulanabilmektedir. Ancak bu tedavinin en önemli şartı bu teknik konusunda tecrübeli bir ortodontiste danışmak ve hastanın tedavi sırasında alacağı laboratuvar desteğini araştırmasıdır. Görünmez diş telleri ile yapılan tedavi ortodonti günümüzde artık yurtdışında diş hekimliği alanında üst uzmanlık olarak kabul edilmektedir. Diğer bir deyişle diş hekimliği eğitiminden sonra uzman olan ortodontistler gizli diş teli eğitimi için değişik üniversitelerin lingual ortodonti programlarına devam etmekte ve bu tedavi yöntemi ile ilgili yaklaşık 2 yıl süren ek bir eğitim almaktadırlar.

Görünmez diş telleri ile tedavi olacak hastaların tedavileri ile ilgili sıkıntı yaşamamaları için bu konuda uzmanlaşmış ortodontistleri tercih etmeleri çok önemlidir. Bu tedavi yöntemini Türkiye de uygulayan öncü ortodontistlerden olan Dr. Cem Caniklioğlu 2018 yılında sadece bu tedavinin yapıldığı Türkiye’nin ilk ve tek kliniğini hastalarının hizmetine sunmuştur.

Kaynak :https://www.lingualortodonti.com/gizli-dis-telleri.html